in

Son Dakika : Merkez Bankası Dövize Müdahale Edildiğini Açıkladı !

TCMB, Ocak 2014’ten bu yana ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahale etmekte olduğunu bildirdi.

 

 

İlk açıklamasında “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.” ifadelerini kullanan Merkez Bankası, ikinci açıklamasında “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlanmıştır” sözlerine yer verdi.

 

Merkez Bankası’ndan daha önceden yapılan açıklamalarda ‘Merkez, elindeki tüm araçları kullanır’ vurgusu yapılmıştı. Merkez Bankası tarafından döviz kurlarına ilişkin piyasanın anbean takip edildiği de vurgulanmıştı.

 

CNN Türk canlı yayınında Merkez Bankası’nın piyasaya müdahalesini değerlendiren Prof. Dr. Sefer Şener, şu ifadeleri kullandı:

 

 

‘PİYASALAR AÇISINDAN OLUMLU BİR DURUM’

 

“Son dönemdeki kurlarla ilgili yüksek bir oynaklık var. Sayın Cumhurbaşkanı da belirtti. Piyasalardaki bu volatilite ekonomik temellere dayalı değil, biraz daha spekülatif. Açıklamadan sonra müdahale edildiğini görüyoruz. Bu olay Merkez Bankası’nın yetkisinde olan bir durum. 2018 yılından sonra Merkez Bankası bunu çok sıklıkla uygulamadı. Yüksek oynaklıklar Merkez Bankası’nı yeniden elindeki araçları kullanmaya itti. Bu beklenen bir durumdu. Belli bir yapının oluşması, beklenti, bu doneler ışığında Merkez Bankası duruma müdahil olmuş oldu. Bunun şöyle bir özelliği var piyasalar açısından, bundan sonra kurların yüksek oynaklığı açısından Merkez Bankası’nın müdahalesi gelecektir. Bu piyasalar açısından olumlu bir durum.

Halka Müjde! Benzine İndirim !!!

Seren Serengil’in Sağlık Durumu Nasıl? Hastalığı Nasıl İlerliyor !