in ,

Ağız çalkalama suyunu koltuk altınıza sürerseniz etkisine inanılmaz!

Günlük hayatta kullandığımız bakım ürünleri ya da yediğimiz besinler aslında farklı alanlarda da kullanılabiliyor. Ağız çalkalama suyu da farklı alanlarda kullanabileceğimiz bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Ağız ve diş sağlığımızı korumak için kullandığımız ağız çalkalama suyu aslında birçok alan işimize yarıyor. Peki ağız çalkalama suyunu başka hangi alanlarda kullanabiliriz? İşte sizi şaşırtıp yok artık demenize neden olacak birbirinden ilginç bilgiler…
AYAK MANTARLARINDAN KURTULUN

Ayağınızı ağız çalkalama suyu ve su içeren leğende bekleterek mantardan kurtulabilirsiniz. Bekletmeniz gereken süre 20 dakika.

ÇÖP KOKUSUNDAN KURTULUN

Çöpünüz kokmaya mı başladı? Kağıt havluya ağız çalkalama suyunu dökün ve çöpün kenarına koyun. Kötü kokunun gittiğini göreceksiniz.

YÜZÜNÜZÜ TEMİZLEYİN
Antiseptik özelliği bulunan ağız çalkalama suyunu yüz temizliği için kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımında harikalar yarattığını göreceksiniz.

KEPEĞE SON

Saçınızın dibine ağız çalkalama suyuyla masaj yapın ve ardından başınıza havlu sarın. Birkaç dakika sonra da saçınızı sadece suyla yıkayın. Kepeğin gittiğini göreceksiniz

BÖCEK ISIRIKLARINDA ACIYI AZALTIYOR

İster inanın ister inanmayın ağız çalkalama suları böcek ısırıklarının vermiş olduğu acıyı ve yanma hissini geçiriyor. Tek yapmanız gereken böceğin ısırdığı yere pamuk yardımıyla ağız çalkalama suyunu sürmek.

EKRAN TEMİZLİĞİ

Telefonunuzun ekranını tertemiz yapmak için de kullanabilirsiniz.

PİRELERDEN KURTULUN

Pire şampuanları pahalı olabiliyor. Ağız çalkalama suyunu veya normal köpek şampuanıyla köpeğinizi yıkarken kullanabilirsiniz. Köpeğiniz pirelerden kurtulacaktır.

MORLUKLARI ÇABUCAK GEÇİRİN
Üzülmeyin! Morluklar kalıcı değil. Ancak daha çabuk geçmelerini sağlayabilirsiniz. Pamuğa ağız çalkalama suyunu damlayıp morluğun üstünde tutun. Buradaki kan akışı hızlanacağından cildiniz daha çabuk kendini onaracak.

BİTLERDEN KURTULUN

Çocuğunuza bit bulaştıysa endişelenmeyin. Pahalı ürünler kullanmadan da bitten kurtulabilirsiniz. Sirke ve ağız çalkalama suyunu eşit oranda sprey şişesinde karıştırın. Saçına güzelce püskürtün ve masaj yapın. Daha sonra duş bonesi takıp bekletin. Son olarak da saçını güzelce tarayın. Aynı şeyi bitten kurtulana kadar tekrarlayın.

DİŞ AĞRISINI KESİN

Ağız çalkalama suyu diş ağrısına da iyi geliyor. Ağrı geçene kadar günde üç kez gargara yapın.

DİŞ FIRÇASI TEMİZLİĞİ

Diş fırçası temizliği de önemlidir. Aksi halde dişlerinize bakteri yayıyor olabilirsiniz. Diş fırçanızı ağız çalkalama suyu dolu suda bekletin ve diş fırçanız ilk aldığınız günkü gibi olsun.

TUVALET TEMİZLİĞİ

Ağız çalkalama suyu sadece tuvaletinizi sadece temizlemiyor. Aynı zamanda tuvaletteki istenmeyen kokulardan kurtulmanızı da sağlıyor.

DEODORANT GÖREVİ DE GÖRÜYOR

Deodorant almayı unuttuysanız ve dışarıya çıkmanız gerekiyorsa üzülmeyin. Pamuğa ağız çalkalma suyunu döküp koltuk altınıza sürebilirsiniz.

SU TOPLAMAYAN YERE…

Su toplanan bölgede enfeksiyon oluşursa durum daha da kötüleşebiliyor. Pamuğa ağız çalkalama suyu damlatıp günde üç kez su toplayan yere uygulayın. Enfeksiyon kapmaktan kurtulacaksınız.

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş protezlerine tutunan yapışkan ve yumuşak bakteri tabakasına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar denilen tabakayı meydana getirirler.

Diş tartarının diğer adı diş taşıdır. Dişlerde gıda kalıntısı birikmesi, bakteriler, genetik, diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi nedenlerden dolayı dişlerde zamanla tartar ve plak oluşumu gerçekleşir.

İşte diş tartarı, diş taşını temizlemek için doğal çözümler…

CEVİZ
Malzemeler

40 gr ceviz kabuğu

1 su bardağı su

Ceviz kabuğu antibakteriyel özelliği sayesinde dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemidir. Ceviz kabuklarnı bir bardak suyun içine koyup 20 dk kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Diş fırçanızı soğumuş olan bu suda 10 dakika bekletin. Bu suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kez devam edin.

KARBONAT

Malzemeler

1 tatlı kaşığı karbonat

1 tutam tuz

Diş fırçası

Karbonat antibakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasına da yardımcı olur. Antrasit içeriği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da antimikrobiyal madde olduğundan kısa sürede plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı ıslatıp bu karışıma batırın. Dişlerinizi nazikçe bu karışımla fırçalayın. Ardından ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün. Bu yönteme gün aşırı yani birer gün ara verip devam edin.
LİMON SUYU

Malzemeler

1 tatlı kaşığı limon suyu

Diş fırçası

Limon suyu asidik içeriği sayesinde antimikrobiyal özelliği gösterir. Plak ve tartarın çözülmesine ve nihayetinde yok edilmesine yardımcı olur. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ardından diş fırçanızı yıkayın, limonlu suya daldırın. Bu su ile dişlerinizi ve diş etlerini hafifçe ovun. Bir dakika bekleyip suyla ağzınızı durulayın.

ALOE VERA

Malzemeler

1 tatlı kaşığı aloe vera jeli

4 tatlı kaşığı bitkisel gliserin

4-5 yemek kaşığı karbonat

10 damla limon yağı

1 su bardağı su

Aloe vera bakterilerin ürettiği serbest radikalleri uzaklaştırarak dişlerin ve diş etlerinin iyileşmesini sağlayabilen yararlı antioksidanlar içerirç Limon esansiyel yağı plak ve tartar neden bakterilerden kurtulmak için kullanılabilecek harika bir antimikrobiyal maddedir.

İnternetten yahut bitki satan yerden aloe vera bitkisi temin edip, yaprağı kesin ve içinden aloe vera jeli çıkarın. Pürüzsüz bir macun elde etmek için bütün malzemeleri karıştırın. Bu karışımla dişlerinizi ovun. Ardından suyla ağzınızı çalkalayıp tükürün. Plak yok olana kadar 3-4 kez kullanın.

PORTAKAL KABUĞU

Portakalın kabuğunu soyup, birkaç parça portakalı blenderdan geçirip macun kıvamına getirin ve dişlerinize uygulayın. 1-2 dakika dişlerinizde bekletip suyla durulayın. Bunu haftada 2-3 kez devam edin. Portakal kabuğu, ağızda bulunan mikroorganizmlarla savaşmaya yardımcı olur.
ÇİLEK

Malzemeler

Küçük bir domates

Çilek

Domates ve çileği blenderdan geçirip hamur haline getirin. Bu hamuru dişlerinize uygulayın ve beş dakika bekletin. Ağzınızı suyla durulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

SUSAM

Malzemeler

1 yemek kaşığı susam

1 diş fırçası

Bir yemek kaşığı susamı çiğneyin fakat yutmayın. Susam ağzınızdayken dişlerinizi kuru bir diş fırçasıyla fırçalayın. Ardından suyla durulayın. Haftada iki kez buna devam edin. Susam doğal peeling sayesinde dişlerinizi temizler.

BİBERİYE

2-3 damla biberiye esans yağını bir yemek kaşığı su veya zeytinyağına karıştırın. Bu karışımı ağzınız içinde 10 dakika boyunca çalkalayın. Tükürüp her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Bu karışımı yutmayın ve gargara yapmayın.Bu yöntemi günde 2 defa uygulayın.

PEYNİR

Peynir, diş plağına sebep olan asiti önlemeye yardımcı alkali salya üretimi sağlar. Dişleriniz etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş plağına sebep olan asitin, dişlerinize zarar vermesini önler.

Kaynak:SABAH.COM.TR

Uzun araştırmalar sonucunda kanıtlandı! Bitkisel diye kandırıyorlarmış

Bu belirtiler beyin tümörü habercisi