in

Akaryakıt için peş peşe 4. indirim! Güncel benzin fiyatı ve motorin fiyatları ne kadar kaç TL olacak?

Benzin fiyatı ve mazot fiyatı için peş peşe indirim haberleri gelmeye devam ediyor. Rusya-Ukrayna krizi tarafından gelen haber akışıyla dalgalanan brent petrol, benzin ve motorin fiyatları başta olmak üzere akaryakıt pompa fiyatları için doğrudan etkili oluyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre bu gece yarısından itibaren geçerli olacak akaryakıta yeni indirim geliyor. Peki güncel benzin litre fiyatı ve motorin fiyatı ne kadar oldu? İşte il il akaryakıt fiyatları…

Benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt pompa fiyatları için üst üste 4. indirim geliyor. Yeni indirim bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. Akaryakıt pompa fiyatları ne kadar oldu? İşte detaylar…

AKARYAKIT FİYATLARI İÇİN ÜST ÜSTE 4. İNDİRİM GELİYOR

Brent petrol tarafındaki düşüşle beraber son günlerde benzin-motorin fiyatları için indirim gündeme geliyor. Akaryakıta gelen peş peşe 3 indirim haberinin ardından bugün de 4. indirim haberi geldi.

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’de Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına devam edeceği öngörüsünün resesyon beklentilerini güçlendirmesi de fiyatlardaki düşüşü destekleyen unsurlar arasında yer aldı.

Artan resesyon endişeleri emtia fiyatlarını baskılamaya devam ederken, dün Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırmaya çalıştığına yönelik haberlerle Brent petrolün varil fiyatı 82,3 dolarla ocak ayından bu yana en düşük seviye inse de, yetkililerin bu iddiaları yalanlamasının ardından kayıplarının önemli bir kısmını telafi ederek günü 87 dolardan kapattı.

1. MOTORİN FİYATLARI İNDİRİM GELDİ

Uluslararası ürün fiyatlarındaki düşüş sonrasında motorin litre fiyatı 15 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1.54 TL indirimle 24.84 TL’ye geldi.

2. BENZİN FİYATI İÇİN İNDİRİM YAPILDI

Benzine 17 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 77 kuruş indirim geldi.

3. BENZİN FİYATI İÇİN İKİNCİ İNDİRİM YAPILDI

19 Kasım’dan geçerli olmak üzere (Cumartesi) benzin fiyatı için 75 kuruş indirim geldi. Bu dönemde motorin fiyatları için herhangi bir zam ya da indirim haberi olmadı.

4. BENZİN FİYATI İÇİN BİR İNDİRİM DAHA GELİYOR

Çarşamba (yarın) gününden geçerli olmak üzere benzin fiyatı için 1,16 TL indirim bekleniyor.

GÜNCEL AKARYAKIT POMPA FİYATLARINA GÖRE;

Motorin fiyatları

İstanbul 24,81 TL

Ankara 24,92 TL

İzmir 24,94 TL

Benzin fiyatları

İstanbul 21,19 TL

Ankara 21,35 TL

İzmir 21,37 TL

Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Çatlayan ayakları pamuk gibi yapıyor!

Tavuğu bu şekilde tüketirseniz mideyi çürütüyor! Gıda zehirlenmesine neden olan hata…