in

Akciğere Su Kaçması Tehlikeleri ve Akciğerlerde Su Toplaması’nın Zararları Nelerdir?

Akciğere Su Kaçması Tehlikeleri ve Akciğerlerde Su Toplaması’nın Zararları Nelerdir?
Akciğerlerdeki suyun belirtileri, hemen tespit edilmediği ve tedavi edilmediği durumda ölümcül sonuçlar doğurabilir. Tipik olarak, akciğerlerdeki sıvı, akciğer ödemi gibi fizyolojik nedenlerden kaynaklanır, ancak akciğerlerde yüzmekten dolayı su biriktirmesi de mümkündür. Yüzerken istemeden yuttuğunuz su, akciğerlerinize kaçabilir ve su kaynaklı hastalığa neden olabilir.
İpucu: Yüzerken yanlışlıkla burunda su çekmek ya da ağızdan su yutmak ciddi problemlere hatta ölüme neden olabilir

Nefes almayı öğrenin

Yüzmek, hemen hemen herkesin zevk alabileceği sağlıklı bir fiziksel aktivitedir, ancak yüzmek konusunda çok fazla risk vardır. En az bilinen risklerin içinde ise su yutmak bulunuyor. Yüzmeye yeni başlayanlar ve çocuklar, deneyimsiz olmalarından ve doğru nefes almadıklarından dolayı yüzmeyi öğrenirken su yutmaya çok meyillidirler.
Belirli yüzme hareketleri yaparken bir ritim tutmanıza ve ritmi geliştirmenize yardımcı olduğu için, yüzerken doğru nefes almayı öğrenmek önemlidir. Suyun ağzınıza girmesini engellemenin en önemli hususu, başınız su yüzeyine çıktığı zaman nefes almaktır.

Akciğerlerde Suya Karşı Boğulma

Yüzme esnasında ağızdan yada burunda su yutmanıza rağmen, yürüyüp koşmakta bir zorluk çekmiyorsanız akciğer problemi yaşama riskinden korkmanıza gerek yok. Ancak bu durum, akciğerinizdeki yüzmekten kaynaklanan su kaçma belirtilerinin göz ardı edilmesi anlamına gelmez. Yüzerken akciğerinize su kaçması sonucunda, sudan kaynaklanacak hastalıklara neden olan mikroplara maruz kalabilirsiniz.

Rekreasyonel su hastalıkları

arm muscles: anatomy & function of biceps, triceps, forearms | openfit d bol for sale 6 week workout program to build muscle (with pdf)

Legionella , genellikle Legionnaire hastalığı olarak bilinen bir tür zatürreye neden olan bir mikroptur. Tedavi edilebilir olmasına rağmen, diğer akciğer rahatsızlıkları olan ya da bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için ölümcül olabilir. Temiz biçimde klorlanmamış suyun olduğu havuzlar, Legionella bakterisi bulunma açısından yüksek riskli yerlerdir. Sigara kullanıyorsanız ya da kronik bir akciğer rahatsızlığı gibi riskli bir gruptaysanız, buharlı ya da buğulu ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.

Ne zaman tedavi göreceğinizi bilin

Su yuttuysanız ve normal bir şekilde konuşmakta ya da daha sonra derin nefes almakta zorlanıyorsanız, hemen bir doktora danışın. Solunum güçlüğü, öksürük ya da yüzdükten sonra akciğerlerdeki diğer rahatsız edici su belirtileri günler sonra ortaya çıkarsa, derhal tıbbi yardım almanın da zamanı gelmiş demektir.
Doktorunuz fizik muayene yapacak ve bir stetoskop kullanarak akciğerlerinizi dinleyecektir. Ciğerinizi dinlemek için yapılan bu işleme oskültasyon adı verilir. Akciğerlerdeki hışırtı sesi, sıvı toplanmasının olduğu anlamına gelen güvenilir bir göstergedir.

Yüzme Ortamını Değiştirin

Eğer acemi bir yüzücüyseniz denizde yüzmekten kaçının. Bunun yerine düzenli olarak temizlendiğini bildiğiniz bir havuza gidin. Suyun akciğerinize kaçmasını en az indirmek için becerilerinizi geliştirirken sabırlı olun. Denizde yüzmenin çeşitli tehlikeleri olabilir ve tecrübe gerektirir. Denizdeki dalgalar ve yükselmeler ile nasıl baş edileceğini bilmiyorsanız nefes almakta zorlanabilirsiniz ve su yutma ihtimaliniz de yüksek olur. Akımı güçlü olan nehirler de risklidir. Akıntılar, yüzmekte olan bir kişiyi hızlı bir şekilde suya batırabilir.

What do you think?

İNSANLAR NEDEN BAĞIRARAK KONUŞUR???

Switch fishing using Joy-Con as futuristic fishing rod