in

Bahse girerim uyku pozisyonlarının sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini bilmiyorsunuz

Bahse girerim uyku pozisyonlarının sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini bilmiyorsunuz
Bahse girerim uyku pozisyonlarının sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini bilmiyorsunuz

Bazı pozisyonlar diğerlerinden daha iyidir!

Her insanın çok özel ve benzersiz bir şekilde uykuya dalma alışkanlığı vardır. Kimimiz yumuşak yastıklardan hoşlanır, kimimiz kalın ağır battaniyelerden.

Aynı şey uyuma şeklimiz için de geçerlidir – bazen sırtüstü uyumayı severiz, bazen cenin pozisyonunda kıvrılırız. Garip görünebilir, ancak bunlar genel olarak ne kadar sağlıklı olduğumuzla çok ilgilidir!

Uyku alışkanlıklarınızın kişisel sağlığınız hakkında neler söylediğini öğrenmek için okumaya devam edin!

Uzun bir günün ardından yeniden şarj olmak ve rahatlamak için uykuya ihtiyacımız var – bu, telefonunuzun pilini şarj etmek gibidir. Ancak kaliteli uyku, uyurken de sağlıklı bir duruşa bağlıdır!

Uyku, hücre yenilenmesi, uğraştığımız psikolojik sorunlar ve detoksifikasyon gibi vücuttaki birçok önemli işlevin yerine getirilmesine yardımcı olur.

İyi bir gece uykusundan sonra yeni bir güne başlamak daha iyi hissettirir. Bazıları için uyumak kolay olsa da, diğer insanlar uzun süre dinlenmeyi son derece zor bulabilir. Bu, uyku duruşlarıyla ilgili olabilir, ister inanın ister inanmayın!

Uyuduğumuz benzersiz duruşların yanı sıra, bunlar üç genel kategoriye ayrılabilir. Yan, mide ve sırt uyku pozisyonlarının hepsinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Sırt üstü uyuyanlar, aralarında en şanslı olarak kabul edilir. Bu pozisyon, uyku sırasında sabit bir omurga söz konusu olduğunda en iyisidir, esnekliğini ve sağlıklı durumunu korumaya yardımcı olur.

Tek dezavantajı, horlamaya yatkın kişilerin bu duruşun horlamayı artırdığını görecek olmasıdır.

Çok sayıda insan yan yatmayı tercih ediyor. Sağ ve sol tarafı olsun, bu pozisyon çok yaygındır. Kollarınızın veya bacaklarınızın uyuşmasını önlemek için uykunuzda çok fazla dönme eğiliminde olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Bütün gece aynı pozisyonda kalan ağır uyuyan biriyseniz, sürekli sağ tarafınıza yatmak reflü gibi mide sorunlarına neden olabilir.

Karnınızın üzerinde uyuyorsanız, mümkünse yastığınıza ve boyun bölgenize dikkat etmeniz gerekir. Birçok sırt sorunu ve ağrı, bu pozisyonda çok gergin olan boyun omurlarından kaynaklanır.

Kendinizi başka bir şekilde uyutamayacağınızı fark ederseniz, sağlıklı bir omurga için özellikle karın üstü uyuyanlar için tasarlanmış bir yastığa yatırım yaptığınızdan emin olun.

Covid İzlerini Temizleyin! Akciğerlerinizi Tertemiz Yapan Ev Yapımı 4 Yöntem

Ya Sevgilinizde Sizde Bipolarsanız! Bipolar Hastalığına Rağmen Nasıl Anlaşıyorlar? Bipolar Çift Anlatıyor