in

Bel fıtığı neden olur? Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel fıtığı genellikle ağrı ile ortaya çıkan ve zamanla ileri safhalara doğru ilerleyen bir sıkıntıdır. Peki, yaşam kalitesini düşüren bel fıtığı hangi belirtilere ortaya çıkar? Bel fıtığı nasıl geçer? İşte tüm bu soruların yanıtları…

Bel fıtığı ihmal edilmeyecek kadar ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bel fıtığı bireyin hem kişisel yaşamını hem aile yaşantısını hem de psikolojisini etkiler. Ağırlık kaldırırken, belinizi gereksiz yere yorarken geleceği de düşünerek dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bel fıtığının ameliyatla ve ameliyatsız olarak tedavi yöntemleri mevcuttur. Genellikle bel fıtığı ve bel ağrısı karıştırılmaktadır, her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Bel fıtığı yapılacak MR sonucunda belli olur.

Bel fıtığı konusunda uzmanların altını çizdiği noktalardan en önemlisi de şudur; “Düzenli spor ve egzersiz yapan bireylerde bel fıtığı daha az görülür. Bunun nedeni ise karın ve bel bölgesindeki kasların daha güçlü olması, korse gibi beli korumasıdır.

Bel fıtığına neden olan bazı faktörler ise şu şekilde sıralanmıştı;

Düzensiz beslenme sonucu aşırı kilolu olmak, hamilelik. Dengesiz kilo alımı omurlara ek yük bindirdiği için diskler hasar görür bu durum da bel fıtığına neden olur.

Çömelmek yerine dikkatsiz şekilde yerden bir şey almak için eğilmek de ileri derecede bel fıtığına neden olur. Ülkemizde bel fıtığının nedenlerinden en çok rastlananı da bu durumdur.

Masa başı çalışanlar da bel desteği olmadan oturdukları takdirde bel fıtığı riskiyle karşı karşıyadırlar.

BEL FITIĞINDAN KORUNMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

A) Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

B) Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

C) Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız.

D) Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

Zeki insanlarda görülen en belirgin 7 özellik

Sıcak yaz aylarında su dostu besinlerle kilo vermek için 9 öneri