in

Bir İnsanın Değer Vermediğini Gösteren 10 İşaret

Samimiyet midir her şey?

Bir insanın sana değer verip vermediğini anlamak zordur. Ancak öyle şeyler vardır ki hemen anlayabilmeniz de mümkündür. Bazen tam dik durursun, tam net tavır gösterir ya da bir işe el atar veya sorumluluk alırsın ki sana karşı anlamsız bir şekilde mesafe koymaktan çekinmezler. Bazen birden ilgi göstermeye başlarlar veya gülümserler ancak sen bir şeye hayır dediğinde ya da krizi geçirdiğinde karşındaki de fabrika ayarlarına dönmeye başlar. İşte size de buna dair insanların değer vermediğini anlatan 10 işaret anlatacağım. İsterseniz başlayalım.

1. Hayır dediğinizde verilen tepki nedir?

Şöyle düşünün; 365 gün sırtınızda ayağını yerden kesip taşıdığınız kişiyi son 6 saat yere indirdiğinizde neden bunu yaptın diyendir size değer vermeyen kişi… Zaman geçer bir anda gözünden düşersiniz.

Yani kendi kişiliğinizi ya da benliğinizi ortaya koyduğunuzda size tepki gösteriliyorsa bu zaten kişiliğinize açık bir saldırıdır ve değer görmediğinizin bariz bir kanıtıdır. Zira etrafındakiler, kendi menfaatleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tuttuğu insanlardır zaten.. Bu o kişinin arkadaşları konusunda da fikir sahibi olmanıza yeterli bir detaydır.

2. İşi düşmediğinde sizle işi oluyor mu?

İşi düşmediği sürece sizi aramayan biri şüphesiz menfaatçidir ve sadece dara düştüklerinde sizi arıyorlarsa bu aslında size verdiği değerden kaynaklı değildir. İşini görebilmek için siz onlara göre kullanma aracısınız.. İşini görürseniz iyisiniz ama görmezseniz sizden kötüsü yoktur.

Sağ mısınız, iyi misiniz, bir ihtiyacınız var mı gibisinden hatır sorma amaçlı sizinle hiçbir şekilde ilgilenmezler. Belki de rehberinde bile yoksunuzdur. Kısaca ya canı çekiyor ya da canı acıyordur. Adeta karabatak gibilerdir ve bunun dışında siz varla yok arasında kimi zaman gider gelirsiniz. Zira bunlar da size değer vermediğinin en önemli ipuçlarından biridir.

3. Değer vermeyen insanlar, göstermelik tavırlar mı sergiler?

Bir tasanız ya da sıkıntınız olduğunda ilgilenmezler. Ağzının ucuyla, burnunun direğiyle dinlerler ama asla enterese olmazlar. Belki dinlemiş gibi yaparlar ancak hiçbir zaman derinlemesine size sahiplenircesine söylediklerinize odaklanmazlar. Bu insanlara göre varsa yoksa her şey kendileri içindir ve işine yararsanız varsınızdır.

Belki başkalarına sahiplenirler, onların dertlerine odaklanırlar ama mevzu siz olduğunda öfkelenirler ve sizin zor duruma düşmeniz için ellerinden geleni ardına koymazlar. Yani söylediklerinize karşılık yorum yapmazlar, sizin aksettirdiklerinizin bir an önce bitmesini beklerler. Çünkü size tahammülleri yoktur.

4. Mutlu ve güzel zamanlarında siz var mısınız?

Mutlu zamanlarını, eğlenceli anlarını sizinle paylaşmıyorsa bu da sizin varla yok arasında olduğunuzu gösterir. Ya da kişi kendine yakın bulduğunu, bulunduğu ortama davet eder. Yani acılı zamanlarda sizi ararken tatlı zamanlarda başkasıyla paylaşım içinde bulunur.

Yani sizinle acı içip, kahveyi-çayı başkasıyla içiyorsa varlığınızla ilgili şüphelerde bulunmanız en doğal hakkınızdır. Bir nevi geziyor eğleniyor, gününü gün ediyor ama başı sıkıştığında sizi arıyor durumu da diyebiliriz buna.. Ve bunu yaparken de kendilerini savunmak için ‘sen o ortamları sevmezsin diye davet etmedim’ tarzı bahanelere sığınmaktan da asla çekinmezler.

5. Sizi gözden çıkartırken korkuya ya da endişeye sahipler mi?

Bu tip insanlarda bu korku vardır ama asla belli etmezler. Her defasında siz olmasanız da bu iş olur, hallederim deseler de aslında varlığınız onun için menfaatten ötesi değildir. Yani siz onları eleştirdiğinizde veya bir yanlışınızı söylediğinizde birden bire saldırganlaşıyorlar ise bu insanların size verdiği değeri de pekala tartışabilirsiniz.

Zira bunlar karşısında ‘sen kimsin ki, haddini bil’ gibi ifadeler kullanıyorsa zaten tartışmaya bile gerek yoktur konuyu.. Ancak size bu aşağılamalara karşı dahi dik durup tepki gösterdiğinizde ise ‘ben bunu senin iyiliğin için yaptım’ deyip işin içinden çıkabilirler. Bu insanlara tepki göstermezseniz asla alttan almayacaklardır. Ya da alttan almıyorlar ise işte bu anlarda size karşı gerçek düşüncelerini anlayabiliyor ve size değer verip vermediğini sezinleyebiliyorsunuz.

6. Dik durduğunuzda ya da küstüğünüzde neler oluyor?

Siz dik durduğunuzda ya da küstüğünüzde bu karşınızdakini emin olun ırgalamıyor. Yine hiçbir şey olmamış gibi amaçlarına odaklanıyorlar ve sizi yok sayıyorlar. Hatta daha ileri gidip pişkin pişkin sinsi planlarına devam ediyorlar.

7. Kötü zamanlarınızda neler oluyor?

Bir cenazenizde, ayrılıklarınızda ya da iflas durumlarınızda sizi arayıp öyle ağız ucu ifadeler kullanırlar ki siz bile şaşar kalırsınız. Zira eğer şaşırıyorsanız bu insan size kesinlikle değer vermiyor demektir.

Çünkü alışkın olduğunuz bir durum değildir ve ister istemez size samimi gelmiyorlardır. Aslında sizi aramak için ararlar ve bunu görev olarak görürler ki yarın bir gün kendi başlarına geldiğinde sizi de üstü kapalı buna davet ederler. Yani karşılık beklerler bir nevi ve ne içtenlik ne de samimiyet bulamazsınız konuştuklarında..

8. Birden bire size değer veriyor mu?

Bir zaman sonra size değer vermediğini düşündüğünüz kişi sizin güçlendiğinizi görür ve sizi yanında görmek isterler. Yani bu bile aslında kendi çıkarı içindir. Ama şunu asla unutmayın ki; Yarın o gücü kaybettiğinizde de o mutlaka fabrika ayarlarına geri dönecektir. Çünkü sizi öyle tanımıştır. Yani kendince seviyesiz olarak tanıyıp bellediyse seviyesiz bakacaktır ve size bakış açısı da asla değişmeyecektir. Çünkü değer verdiği şey siz değilsiniz.

Değer verdiği şey kesinlikle sahip olduklarınız ya da size kazandırdığı mevcut etikettir. Unutmayın ki o değeri size veren ya da etiketleyen kişi, siz güçsüzleştiğinizde geri alacak olan kişidir.

9. Siz bir kazanım elde ettiğinizde neler oluyor?

Siz bir işi başardığınızda karşınızdaki bunu küçümsüyorsa kesinlikle değer görmediğinizin işaretçisidir. İyi biri sizin başarınızı yalandan da olsa tebrik edendir . Zira daha iyisi olmuşsa bu sizin başarınızı küçümseyeceği anlamına gelmez, gelmemeli de.. Açıkçası değer verip vermediklerini anlayabilmek için başarınızdan bahsedip tepkilerinden de bunu anlayabilirsiniz.

10. Yaptıklarınızı küçümseniyor mu?

Bencemizin sonuna gelirken en önemli maddeyi de yine sonlara sakladık. Bir önceki maddeden ne farkı var demeyin. Bir önceki maddede başarılardan söz etmiştik. Bu maddede ise yaptıklarımızdan bahsediyoruz. Evet, yaptığınız şeyler küçümseniyor mu? Yani ‘ne yapıyorsun ki, bunda ne var ki deyip aslında yaptıklarınızı görevinizmiş gibi hatırlatması da size değer vermediğinin en bariz kanıtıdır diyebiliriz.

Kendi için yapılan her şey çok önemli bir başarı iken başkası tarafından yapılanları kesinlikle göreviymiş gibi algılar ve aslında yapılması gerektiği için tebrik etmeyi bile lüzum görmezler. Bu tipler genelde değer verdiklerine tebrik sunarlar ve değer vermediklerini sürekli aşağılarlar.

Motive edici olmaktan çok dikkati dağıtan işler yapar ya da yaptırırlar. Asla iyi bir lider olamazlar. Zira iyi bir lider öğretirken bundan haz alan ve eğittiği ile övünendir. Görev tabi ki önemlidir ama küçümsemek asla bir görev değildir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu ve benzeri yazılarımızın devamını istiyorsanız yorumlarınızı ve beğenilerinizi eksik etmeyin. Unutmayın ki yorumlarımınız unuttuklarımızı tamamlar.

Sevgiler.

Eşinizle Mutluluğu ve Aşkı Canlı Tutmanın 20 sırrı

Eşinizle Mutluluğu ve Aşkı Canlı Tutmanın 20 Sırrı

Aldatıldığını Bulgur Tenceresinden Öğrendi ! Esra Erol’da Akıl Almaz Olay !!