in

Bu besinler kalp krizini tetikliyor! İşte kalp krizini tetikleyen besinler

Besinlerin vücudumuz üzerindeki etkileri şaşırtıyor. Bazı besinler kalp krizini önleyerek sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Bazıları ise olumsuz sonuçlar yaratabiliyor. Kalp krizi, kalbe kan akışı aniden engellendiğinde oluşabilir. Ciddi bir tıbbi acil durum olarak kabul edilir ve yaşamı tehdit edici sonuçlar doğurabilir. Peki, kalp krizinden korunmanın bir yolu olabilir mi? İşte kalp krizini tetikleyen besinler…

SAĞLIKSIZ BİR YEMEK…

Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kolesterol birikintileridir. Kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır. Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN…

“Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Beslenme düzeninizde bunları azaltmaya çalışmalısınız” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

•Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi

•Hamur işleri, börek, poğaça

•Sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler

•Margarin, palm yağı

•Hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı

•Krema, süt, yoğurt, krem peynir gibi tam yağlı süt ürünleri

DOYMUŞ YAĞ ORANI

“Birçok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha fazla doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde yaklaşık 70 g. ve bir erkek için günde 90 g. yağdan gelmelidir. Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir (kadınlar için 20 g. ve erkekler için 30 g.)” diyor.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/10/14/bu-besinler-kalp-krizini-tetikliyor-iste-kalp-krizini-tetikleyen-besinler

Beynin en önemli gıdası açıklandı! İşte beynin en önemli gıdası

Maydanozun sapını ayıklıyoruz ama…İşte maydanoz sapının bilinmeyen mucizevi faydaları