Kaçak Çayın Zararları:

Türkiye, çay üretimi bakımından Dünya üzerinde en çok pazara sahip olan ülkelerin başında gelmektedir. Dünyanın belki en kaliteli çayları denilebilecek kadar sağlıklı ve lezzetli çaylarıdır. Ayrıca Çay bizim ülkemizde, en iyi şartlarda ve insan sağlığına olumsuz etki sağlayacak hiç bir duruma maruz bırakmadan üretilir. Buna rağmen özellikle, ülkemize Güney Doğu komşularımız, olan Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerin üzerinden, çoğu zaman eşek sırtıyla sınırlarımız içerisine kaçak olarak sokulmaktadır. Son derece sağlıksız olan bu çaylar, İran tarafından, Hazar Denizi kıyılarında üretilmektedir. Hazar denizinin kıyıları çok nemli ve elverişsiz olduğu için, böceklenme çok fazla olur. Bu yüzden üretilen bu çaylar çok fazla böcek ilacına maruz kalmaktadır. Ne yazık ki, Güney Doğu halkının yarısından fazlası bu son derece sağlıksız olarak üretilen kaçak çayları kullanmaktadır. Bütün sağlık kuralları ihlal edilerek üretilen kaçak çayların insan sağlığına bir çok zararları vardır.

Ayrıca kaçak olarak piyasaya sürüldüğü için, hiç bir sağlık denetiminden geçirilmemektedir. Diğer taraftan, her hangi bir yasal işlem uygulanmadığından vergi dahilinde değildirler. Bu yüzden, ülke ekonomisine çok ciddi zarar vermektedir.

Kaçak çayın insan sağlığına olan zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Kaçak çayların hepsinde, haşere zehri olan, pestisit maddesi vardır. Bu da kanserojen bir maddedir. Kaçak çayın içinde bol miktarda bulunan bu madde insan sağlığına gerçekten çok zararlıdır. Bir çok hastalığın, başlamasına veya ilerlemesine neden olur.
  2. Kaçak çay, başta reflü olmak üzere bir çok mide rahatsızlığına neden oluyor.
  3. Çok fazla kaçak çay tüketimi ilerleyen zamanlarda Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlığı artırmaktadır.
  4. Türk çayına göre çok daha uyaran madde içerdiğinden uyku bozukluklarına neden olmaktadır.
  5. Birçoğu suni olarak boyar madde ile renklendirildiği için, kaçak çay tüketen kişilerin diğer insanlara göre, kansere yakalanma riskleri çok daha fazladır.

Kaynak: www.zararlar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here