in

Detoks Diyetlerine Dikkat !!!

Detoks Diyetlerine Dikkat !!!
Detoks Diyetlerine Dikkat !!!

Detoks yaparak vücudunuzdaki toksinlerden arınmak mı istiyorsunuz? Bu noktalara dikkat edin, sağlığınızdan olmayın!  Günümüzde oldukça popüler hale gelen detoks programlarının pek çoğu, bireyler tarafından uzun süreler boyunca uygulanıyor. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var: Tüm diyet listesi örneklerinde olduğu gibi eğer detoks diyeti uygulanacaksa bu diyet listesinin de bireyin kendisine özel olarak hazırlanması gerekiyor. Diyetin uygulandığı süre de burada oldukça büyük bir önem taşıyor.

Detoks Diyetlerine Dikkat !!!
Detoks Diyetlerine Dikkat !!!

Detoks diyetinin amacı ne?

Detoks kızartma, aşırı yağlı besinler, ateşe direk temas ederek pişirilen etler, alkol gibi besin ve içeceklerin tüketiminden sonra vücutta oluşan serbest radikalleri azaltmayı amaçlayan bir diyet programı olarak ortaya çıkmıştır. Serbest radikal oluşumu antioksidan yoluyla engellenebilir, yeterli miktarda meyve ve sebze tüketimi ile antioksidan kapasiteyi artırmak mümkündür.

Detoks kaç gün süresince yapılmalı?

Ancak sağlıklı beslenme programlarının aksine, pek çok detoks diyet programı düşük kalorili ve vücut için gerekli birçok besin ögesi açısından yetersizdir. Bu nedenle uzun süre uygulandıkları takdirde bireylerde sağlık sorunlarına yol açabilirler. Diyetisyen gözüyle benim önerim, eğer detoks diyeti yapılacaksa; diyetin en fazla 3 günlük olması ve kişiye özel olarak hazırlanmasıdır. Detoks diyeti dendiğinde akla ilk gelenler detoks suyu, detoks çorbası, sebze ve meyve suları, çiğ besinlerle veya tek bir besin grubuna ait besinlerle beslenmektir. Bu tip bir beslenme, bireylerde besin ögesi eksikliklerine yol açabilir. Bu nedenle öğün içeriklerinin dengeli beslenme kurallarına uygun olması gerekir.

Kaynak https://www.diyetkolik.com/diyetisyen/digdem-akca/detoks-diyetlerinde-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Yapay Zekada Bizi Bekleyenler

Yapay Zekada Bizi Bekleyenler

En Genç Profesör Oktay Sinanoğlu

En Genç Profesör Oktay Sinanoğlu