in

Dış Görünüşünden Kimyasal İşlem Görüp Görmedikleri Belli Olan 10 Gıda

Meyvelerin ve sebzelerin dış görünüşlerine bakarak onların doğal mı olduklarını yoksa kimyasal müdahalelere mi maruz kaldıklarını anlayabiliriz.

Yiyeceklerin kimyasal işlem görüp görmediklerini nasıl ayırt edeceğinizi biliyor musunuz? Bildiğimiz gibi, meyveler ve sebzeler vücudumuza ve beynimize sağladıkları faydalarından dolayı, sağlığımız ve dengeli beslenmemiz için oldukça önemli gıdalardır.

Elde edilen mahsullerin korunmasını sağlamak adına, pestisit ve gübre kullanımına yönelinmiştir ve mahsuller bu maddeleri içlerine emmektedir. Bu sebepten ötürü, meyve sebze alışverişinizi yaparken daha iyi seçimler yapmanızı sağlayacak bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Bu 10 temel gıdayı ve alışveriş yaparken size yardımcı olacak özelliklerini içeren listeye bir göz atın.

Tek Bakışta Gıdaların Kimyasal İşlem Görüp Görmedikleri Nasıl Ayırt Edilebilir?

Büyük ve turuncu havuçlar sizi kandırmasın. Büyük ve iştah açıcı görünseler de, bunları tüketmenizi kimyasal işlem görmüş olma ihtimalleri olduğu için önermeyiz.

Ayrıca, üzerilerinde benekleri olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

2. Patates

Patates birçok kimyasalı içine çeker. Bu yüzden, pürüzsüz ve büyük patatesler kimyasal işlem görmüş olabileceği için onlara kanmamanız ve orta boy patatesleri tercih etmeniz gerekir.

  • Diğer bir yol da tırnağınızla kabuğunu kazımaktır. Eğer kabuğu çatlıyorsa, gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

3. Domates

Domateslerin doğal olup olmadıklarını kontrol etmek kolaydır. Bunun için öncelikle dokunarak kontrol etmelisiniz. Eğer kabuğunun çok yapay göründüğünü düşünüyor ve çıplak gözle beyaz çizgilerin farkına varabiliyorsanız, bu gıda nitrik asit içeriyordur.

  • Domates tek renk olmalı ve sapları ufak olmalıdır.

4. Salatalık

Salatalık satın alırken sert olup olmadıklarını kontrol etmelisiniz. Eğer mevsimindeyse, salatalık tüketmeyi ihmal etmeyin. Eğer salatalığı kestiğinizde içinde çekirdek görmüyorsanız, salatalığı bir kenara atsanız iyi edersiniz. Çünkü eğer böyleyse, salatalık çeşitli toksinlerle doludur.

5. Lahana

Lahananın da kimyasal işlem görüp görmediğinin kolaylıkla farkına varabilirsiniz. Lahananın yapraklarının temiz, ince ve tek renk olup olmadıklarını kontrol edin. Lahanalar için de beneklere dikkat etmelisiniz.

6. Elma

Hiçbir beneği olmayan büyük elmalar iştahınızı kabartsa da, daha küçük olanları, kusursuz görünmeyenleri ve de yeşilimsi, alacalı olanları tercih etmeniz daha iyidir.

  • Kimyasal gıda kabusundan uzaklaşıp aldığınız elmaların organik elma olduklarından emin olmak için üzerilerine kaynar su dökün.
  • Eğer kabuklarında yağlanma görülürse, parafin ve diğer maddelere de maruz kalmış demektir. Bu durumda, o elmaları yemeseniz iyi edersiniz.

7. Bal Kabağı

Bu sebzenin dışı kendini belli eder. Eğer dışı temiz ve pürüzsüzse, satın alabilirsiniz. Tam tersi, eğer life benzer yamuk çizgileri ya da kara benekleri varsa, bu bal kabağının aşırı derecede böcek ilacına maruz kalmış olduğu anlamına gelir.

8. Çilek

Çilek satın alırken kimyasal işlem görmüş olanları seçme riskinden kaçınmak için, doğal çileklerin mükemmel görünüşe sahip, parlak renkli meyveler olmadıklarını aklınızdan çıkarmayın. 

  • Kimyasal bir işleme uğramamış çileklerin en önemli özelliklerinden biri kendilerine has kokularıdır.
  • Denemeniz gereken bir diğer yöntem ise onları soğuk suya koymaktır. Suya koyduğunuzda birkaç dakika sonra sularını salarlar, eğer salmazlarsa; bu onların kimyasal müdahaleye maruz kaldıklarını gösterir.

9. Karpuz

Bu meyve, mevsiminde tüketilmelidir. Diğer türlü, bu karpuzları kimyasal işlem görmüş gıdalar kategorisine sokabilmemize sebep olacak nitrik aside maruz kalmış olabilir.

  • Kestiğinizde parlak kırmızı üzerine sarı lifler görürseniz bu karpuzun nitrik aside maruz kaldığını gösterir.
  • Karpuzun lifleri eğer beyazsa, bu, karpuz iyi demektir.

10. Kiraz

Hangi kirazı seçeceğinizi anlamak o kadar da zor değildir. Meyvenin renginin parlak ve tek renk olduğuna dikkat edin. Eğer renkleri solgunsa ve üzerilerinde benekler bulunuyorsa, bunun sebebi kirazların böcek ilacına maruz kalmış olmalarıdır.

  • Durumlarını kontrol etmek için kirazları kaynar suya atabilirsiniz.
  • Eğer bir süre sonra kirazın kokusu değişmiyorsa, bir sıkıntı yoktur.

Size verdiğimiz tavsiyeleri deneyin; o filmlerde gördüğünüz meyve ve sebzelerle kendinizi kandırmayın.

Normalde, sebze ve meyveler farklı boyutlarda ve keskin kokulu olurlar ve, her zaman hoş ve parlak bir görünüme sahip olmazlar. Eğer renkleri, şekilleri ve yapıları tek tip değilse, bu genellikle iyiye, yani kimyasal işlem görmediklerine olmadıklarına işarettir.

Meyveleri elinizle tartıp her zaman en ağır olanlarını seçin. Eğer göze hoş görünmüyorlarsa ya da üzerilerinde böcek bulursanız endişelenmeyin: bu gıdaların organik olduklarını gösterir. Ayrıca, gıdaları dikkatlice yıkayın ve eğer mümkünse ısıya maruz bırakın.

Kaynak:https://sagligabiradim.com/dis-gorunusunden-kimyasal-islem-gorup-gormedikleri-belli-olan-10-gida/

Karaciğerde Toksin Birikmesi Olduğuna Dair 7 İşaret

Çocukların Yalan Söylemelerini Önlemek ve Dürüstlüğe Alıştırmak İçin 10 Etkili Yol