in

Dudaklarınız Sağlığınız Hakkında Size İpuçları Veriyor!

Dudaklarımızda bir milyondan fazla sinir ucu bulunur. Bu nedenle dudaklar, parmak uçlarından daha fazla hassaslığa sahiptir. Bundan dolayı özel bakım gerektirirler.

Dudaklarımız bazen bize sağlığımız hakkında önemli sinyaller verir; bu nedenle bu sinyallerin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini anlamak oldukça önemlidir.

1. Ağzınızın köşesindeki çatlaklar

Tükürük, ağzınızın köşelerinde sıkışıp kaldığı zaman cildi kurutur. Dudaklarınızı sık sık yalamak; ağız köşelerindeki mevcut sıcaklığın ve nemin enfeksiyon oluşumu için mükemmel koşulları oluşturmasına neden olur.

Enfeksiyon bu çatlakların en sık nedenidir. Çok sık olmaya başladıysa, lütfen doktorunuza gidin.

2. Kuru ve çatlak dudaklar

Dudaklarınızın kuru olmasının nedeni vücudunuzun nem eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Kuruluğun bir diğer nedeni mevsimsel değişim ya da stres de olabilir. Böyle durumlarda daha fazla su tüketin ve nemlendirici krem kullanın.

Çatlamış dudakların nedeni alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu yüzden, vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

3. Uçuk oluşumu

Ağız çevresinde uçuk oluşumu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bazen de acılı olabilir. Çoğunlukla zararsız olan bu uçuklar, herhangi bir tedavi gerektirmez ve kendiliğinden geçer.

4. Dudak çevresinde kırmızı halkalar

Dudak çevresinde oluşan ve dudağı çevreleyen kırmızı halkaların en yaygın nedenlerinden biri cildin tahriş olmasıdır. Kuru dudaklarınızı nemlenmesi için sık sık yalamak dudak çevrenizdeki doğal yağlara zarar verebilir.

5. Üst dudak bölgesinde kırışıklık

Eğer üst dudak bölgenizde kırışıklık fark ettiyseniz; bunun nedeni duygusal ve fiziksel nedenler olabilir.

Varsa eğer kötü alışkanlıklarınızı -sigara gibi- azaltmaya çalışın ve stres seviyenizi kontrol altına alın.

6. Dudak renginin solması

Mavimsi dudaklar, kanınızda oksijen eksikliği olduğunu ifade eder. Aynı semptomları el ve ayak parmaklarınızda da görebilirsiniz.

Solgun dudak rengi anemi hastalığının belirtisi olabilir. Bu durumda medikal bir tedavi görmek önemlidir. Ayrıca, düşük kan şekeri, dolaşım ile ilgili problemler veya vitamin eksikliğinin de belirtisi olabilir.

7. Kabarık dudaklar

Kabarmanın nedeni alerji olabilir. Eğer dudaklarınızda büyüme ve şişme fark ederseniz, kullandığınız kozmetik ürünleri kontrol etmeli ve gerekirse elden çıkarmalısınız.

Eğer dudaklarınızdaki kabarma ve şişlik düzenli bir hal almaya başladıysa, doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

8. Dudaklarda kara leke oluşumu

Dudaklarınızda kara leke oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bu yüzden bu durumu ihmal etmemelisiniz. Vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeli ve tanı koyulmasını sağlamalısınız.

Hiperpigmentasyon, kahverengimsi lekelere neden olabilecek yaygın bir durumdur. Sadece dudaklarınızda değil, yanaklarınızda, burnunuzda ve alnınızda da fark edebilirsiniz.

Güneş lekeleri de ayrı bir neden olabilir.

Bir başka neden ise; vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden çok fazla demir emmesidir.

5 Hareketle Parmağınız Size Her Şeyinizi Söylesin

Lavabodan Gelen Kötü Kokuyu Yok Etmek Bu Kadar Kolay

Lavabodan Gelen Kötü Kokuyu Yok Etmek Bu Kadar Kolay