in

Dünyanın en ucuz otomobili Citroen Ami artık Türkiye’de

Dolar kuru ve ülkemizde uygulanan vergiler nedeniyle araç fiyatları günden güne yükselirken Dünyanın en ucuz otomobillerinden biri olan Citroen Ami’nin Türkiye’ye geldiği bildirildi. İşte karşınızda ehliyetsiz bile kullanılan otomobil Citroen Ami…

Dünyanın en ucuz otomobili artık Türkiye’de. Ehliyetsiz kullanılabiliyor

Otomobil fiyatlarındaki yükseliş her gün devam ediyor. Bu durumun en büyük nedeni ise artan dolar kuru ve ülkemizdeki vergiler. Hal böyle olunca ikinci el pazarına yönelen vatandaşlar, ne yazık ki burada da aradığını bulamadı. Neyse ki çözüm çoktan yola çıktı. Citroen, dünyanın en ucuz otomobilleri olarak tanıttığı ve tamamen elektrikli Ami’yi piyasaya sürdü.

Haberler.com’dan Erdem Aksoy’un haberine göre; Avrupa’da uygun fiyatıyla dikkat çeken ve ülkemizdeki en ucuz otomobil olmaya aday olan Citroen Ami, Türkiye’de.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Citroen, şehir içi ulaşım için tasarlanan 2 kişilik elektrikli aracını Türkiye’ye getirdi. Motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunulan 5.5 kWh‘lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahip. Ancak aracın asıl dikkat çeken yanı özellikleri değil fiyatı.

Tasarımıyla adeta dört tekerlekli bir motosiklet olan Citroen Ami, Avrupa’da 6 bin Euro’ya satılıyor. Türkiye’ye gelen ilk parti Ami’lerin görüntüleri ise sosyal medyada paylaşıldı. Araçların plaka tescillerinin yapıldığı görülürken bu araçların ilk etapta özel bir projede kullanılacağı iddia edildi. Sınırlı sayıdaki elektrikli Ami’ler büyük ihtimalle araç paylaşım modelinde hizmet verecek.

Citroen Ami ile ilgili bir başka dikkat çeken taraf ise ehliyet oldu. Fransa’da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen aracı kullanmak için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16’ya çıkıyor. Türkiye’de ise kullanım için ehliyet şartı aranıp aranmayacağı şu an için belli değil.

Citroen ami

Aracın iç dizaynı

Batarya: 5.5 kwh’ lik lityum iyon pil / 3 saatte şarj olabiliyor.

Menzil: 70 km

Hız: 50 km/s

Ağırlık: 485 kilogram

Çay Tiryakilerini üzecek haber!

Doğal antibiyotik soğan suyunun 8 faydası