in

Ehliyet Alacaklar Dikkat ! Değişiklikler Yolda

Ehliyet Alacaklar Dikkat! Değişiklikler Yolda

 

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, direksiyon imtihanında devrim niteliğinde birtakım değişiklıklar planlandığını belirterek, “Ehliyette yeni yönetmelikle beraber 35 dakika olan direksiyon imtihanlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin bilhassa gece de verilmesinin sağlanması, değişik trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi birtakım değişikliklerin getirilmesi planlanıyor.” dedi.

Ehliyet alma hazırlığında olanları ilgilendiren mühim ilerlemeler yaşandı. İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, bugünümüzde Trafik Eylem Planı kapsamında hem kuramsal hem de direksiyon imtihanlarında standartların biraz daha yükseltileceğini vurgulayarak, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün imtihanlarda birtakım farkılıkları öngördüğünü belirtti.

 

“GECE SÜRÜŞLERİNE DE BAKILACAK”

 

Yeni yılla gündeme gelmesi plan edilen yönetmelikle alakalı hazırlık içerisinde olunduğunu açıklayan Tekin, alakalı kurumların görüşlerinin alınmasının sonrasında taslağın netleşeceğini ifade etti. Murat Tekin, şu şekilde devam etti: “Direksiyon imtihanında devrim niteliğinde birtakım değişiklıklar planlanıyor. Ehliyette yeni yönetmelikle beraber 35 dakika olan direksiyon imtihanlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin bilhassa gece de verilmesinin sağlanması, değişik trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi birtakım değişiklıkların getirilmesi planlanıyor. Biz imtihan alanlarının belli bir bölgeye hapsedilmesinden vazgeçilmesini istek ediyoruz. Şu anda oluşturulan çalışma da bunu gösteriyor. Yani kursiyerin, gerçekte akan trafikte karşılaşabileceği tüm manevralar ve deneyimleri, imtihanda yaşaması öngörülüyor. Şu ankinden çok daha ciddi, daha uzun süreli direksiyon imtihanları bizi bekliyor. Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğiyle direksiyon imtihan vakitı biraz daha uzatılacak, imtihan oluşturulan güzergah genişleyecek ve akan trafikte daha çok eğitim yapılmasının kursiyerlere çok büyük bir katkısı olacak.”

 

”DERS ALMA HAKLARINI TALEP ETMELİLER”

 

Sürücü kurslarına başvuran kursiyerlerin en az 34 saat kuramsal, en az 16 saat kolay direksiyon eğitimi aldığının altını çizen Tekin, yeni yönetmelikle verilebilecek ders saati sayılarının da büyük ihtimalle artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

 

Tekin, kursiyerlerin ders alma haklarını sürücü kurslarından kesinlikle talep etmesi gerekliliğini anlatarak, “Çünkü girecekleri imtihan son derece ciddi bir imtihandır, bu eğitimleri almazlarsa başarılı olmaları çok çok zor. Tabi bunun karşılığında şu da var. Siz bu eğitimi verdiğiniz vakit bunun bir ücret karşılığı var. Kursiyerler kurum kurum dolaşıyor, fiyat alabilmek istiyorlar. Esasında ucuz alınan bir fiyatın eğitim niteliği her vakit düşüktür. Bu eğitimler daha sonra imtihanda kendisinin karşısına çıkacak, aldığı bu eğitimler yardımıyla fakat bu imtihandan başarılı olabilir.” ifadelerini kullandı.

 

”ÖLÜM ORANLARINDA YARI YARIYA DÜŞÜŞ SAĞLANDI”

Türkiye’de 30 milyonun üstünde ehliyetli sürücünün olduğunu ifade eden Tekin, bu sayının, nüfusun aşağı yukarı yüzde 38’lik bir bölümünü oluşturduğunu dile getirdi. Ehliyet imtihanı evveli verdiği eğitimlerin önemine ilgi çeken Tekin, “Geçmişte Birleşmiş Milletlere yaptığımız taahhütte 2020 senesine kadar ölümle neticelenen kazalarda ölüm oranlarının yüzde 50 azaltılması hedeflenmişti. Araç adedi, sürücü adedi yükselmesine karşın ölümle neticelenen kazalarda 2020 senesine kadar ölüm oranında yüzde 50 kadar bir düşüş sağlandı.” diye konuştu.,

Çalışmayan Bulaşık Makinesini Açan Aile, Gördüğü Manzara Karşısında Hüngür Hüngür Ağladı

Öğle Arasında Ameliyatsız Varis Tedavisi