in

Emekli bayram ikramiyesinde son durum: 2022 emekli bayram ikramiyesi ne kadar, ne zaman verilecek?

Emekli bayram ikramiyesi gündemde yer almaya devam ediyor. Ramazan Bayramı bu yıl mayıs ayında gerçekleşecek.

})(jQuery);

Her yıl dini bayramlardan önce emeklilerin hesabına bayram ikramiyesi yatırılıyor. 2018 yılında ilk defa başlayan uygulamada geçtiğimiz yıl emeklilere 1.100 TL bayram ikramiyesi verildi. Peki, 2022 emekli bayram ikramiyesi ne kadar, ne zaman verilecek?

 

Emekli bayram ikramiyesi 2022 yılında da yoğun ilgi gören konular arasında yer alıyor. Emekli bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’ndan önce hesaplara yatırılıyor. Vatandaşlar on bir ayın sultanı ramazan ayına sayılı günler kala bayram ikramiyesi hakkındaki araştırmalarını hızlandırdılar. Prof. Dr. Cem Kılıç, ‘ Benim tahminime göre emekli ikramiyesi 2000 lira civarına çekilebilir.’ dedi. Öte yandan 2500 lira iddiası da gündeme geldi. İşte detaylar

 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN VERİLECEK?

 

Emekli bayram ikramiyesi genellikle bayramdan bir hafta önce hesaplara geçiyor. Bu yıl Ramazan Bayramı 2 Mayıs tarihinde başlayacak.

 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

 

Prof. Dr. Cem Kılıç, “Emeklilere ikramiye uygulaması 2018 yılında başladı. 2018’de yılda 2 kere olmak üzere bütün emeklilere 1000 lira bayram ikramiyesi verilmişti. Geçen yılda bu rakam 1.100 liraya Bu sene ise enflasyondaki hareketlilik, memur maaş zamları bu çerçeve üzerinden düşündüğümüz zaman bu sene bu rakamın en düşük emekli maaşına çekilmesi gibi bir talep ortaya çıktı. Hükümet bu talebi değerlendirecektir. Benim tahminime göre emekli ikramiyesi 2000 lira civarına çekilebilir.” dedi.

 

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer konuyu köşesine taşıdı. İşte Bayer’İn yazısındaki ilgili kısım:

 

2 Mayıs Pazartesi günü başlayacak Ramazan Bayramı’na 69 gün varken emekliye ödenecek ikramiyelere ilişkin çeşitli rakamlar havada uçuşmaya başladı. 2018 yılından itibaren emekli, dul ve yetime dini bayramlarda ilk olarak 1.000’er lira ikramiye ödenmeye başlanmış, geçen yıl bu rakam 1.100’e çıkarılmıştı. CHP, bayram ikramiyelerinin 4.253 lira olan net asgari ücret düzeyinde saptanmasını önerdi. Ancak bu teklifin kabul edilmesi olası görünmüyor. Kamuoyunda 1.100 liralık mevcut ikramiyeye yüzde 80-85 aralığında zam yapılarak 2.000 liraya çıkarılacağına ilişkin görüşler öne sürülüyor. Bir grup emekli gönderdiği mesajda, “Siyasi irade aileleri ile birlikte nüfusun üçte ikisini oluşturan emeklilerin ikramiyesi ile yüzleri tebessüm ettirmeli” diyor.

 

Yılbaşında memur emeklisinin maaşında ek zam ile birlikte yüzde 30.5 oranında artış olurken, ek zamdan yoksun bırakılan işçi ve Bağ-Kur emekli aylığında yüzde 25.47 oranında artış gerçekleşti. Ek zamdan yararlandırılamayarak şoke olan 11 milyonu aşkın işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin, bayram ikramiyelerinin en az 2.500 liraya yükseltilerek ayrımcılığın bir ölçüde giderilmesini isteğini de iletelim.