in

Herkes aynı hatayı yapıyor! Kulak temizlerken bunu yapmak yüz felci sebebi

Kulak temizliği hemen herkesin “kulak çubuğu” kullanarak yaptığı ve aslında farkında olmadan kişiler için büyük risk taşıyan durumlardan biri. Kulak kiri, doğal olarak oluşan ve aynı zamanda kulakların sağlıklı kalmasında önemli rol oynuyor. Fakat bu birikimi, doğru olmayan şekilde temizlemek, yarardan çok zararla karşılaşmanıza neden olabilir.

Kulakta biriken ve rahatsız edici kulak kirinden kurtulmak için pamuklu kulak çubuk kullanmanın ne denli iyi hissettirdiğini biliyoruz.

Fakat bu anlık bir rahatlama sunsa da büyük sorunların da başlangıcı olabilir.

Pamukluk çubuklar, genellikle temizlik esnasında bu kir birikimini kulağınızın daha iç bölümlerine itmenize neden olabilir.

Ayrıca bu itme halinde bu kirlerin kulağın iç kısmında sertleşerek tıkanıklığa neden olarak geçici işitme kaybı gibi riskli durumları da ortaya çıkarabilir.

Pamuklu kulak çubuklarını zarar verme şekli yalnızca kulak kirinin içe doğru itilmesiyle ortaya çıkmıyor.

İlaç gibi karışım! Bir türlü geçmeyen gribin kökünü kazıyor: Uyurken rahat bir nefes almak istiyorsanız…

Aynı zamanda kulak gibi hassas bir alanın hasar görme riskini de beraberinde getirir.

Çubuğu kullanma esnasında sert bir şekilde itmek, ani bir kulak zarı delinmesine neden olarak inanılmaz bir acıyla karşı karşıya kalma riskini de taşır.

Bu çubukları iç kulak bölümlerine kadar ilerletmeniz, kulakta tedavisi zor olan kanamalara ve morarmalara neden olabilir.

Bu nedenle kulak çubukları, ideal bir temizleme aracı gibi görünseler de aslında bundan uzaktırlar.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Argün Ediz Yorgancılar, bu konuda yaptığı açıklamada, kulak çubuğu kullanmanın dramatik sonuçlara neden olabildiğinin altını çizdi.

Dış kulak yolunu sivri bir materyalle temizlenmesi halinde ani bir baş hareketi ile batmalar ortaya çıktığı, işitme kaybıyla karşılaşıldığı, kulak zarının delindiği ve hatta yüz felci gibi düşünülmeyen sağlık riskleriyle karşılaşıldığına dair uyarıda bulundu.

KULAK KİRİ SAĞLIK İÇİN ÖNEM TAŞIR

Aslında kulak kirinden sürekli olarak kurtulmanıza gerek yoktur. Bu birikinti, kulakların sağlığının devamında önemli bir role sahiptir.

Kulak kiri, kulakları bakteri bulaşmasından korumasının yanı sıra kulakların iç işleyişini iyi bir şekilde nemli tutmasın ve kulakların iyi çalışmasını sağlayan bir sistem parçasıdır.

Çoğu durumda, kulaklarımız kulak kirini doğal olarak yönetir ve herhangi bir şeyi kendi başınıza çıkarmanıza gerek yoktur.

İstisna, kulaklarınızın tıkalı olduğu, ağrı veya rahatsızlık hissettiğiniz durumlardır.

Bu durumda herhangi bir sorunu düzeltmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir.

Kulak çubuğu, kulaklarımıza morarmadan tıkanmaya kadar pek çok zarar verebilir.

Çoğu durumda gerekli değildir, çünkü müdahale etmediğimiz ve kulak kirinin olması gerektiği gibi çalışmasına izin verdiğimiz sürece kulaklar kendi kendilerini temizleme konusunda doğal bir yeteneğe sahiptir.

Meteoroloji kar yağışı uyarısı! İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Yılbaşında kar yağacak mı 2023?

Teşhisten on yıl önce ortaya çıkıyor! İşte ihmal edilen alzheimer belirtisi…