in

İçtiğimiz Çay Sahte Mi? Bu Yöntemle Soğuk Suyla Test Edin!

 

Çayın sahteliğini soğuk suyla test edin

Çay en sevilen içeceklerden biri olsa da bazen istenen tat bir türlü olmaz. Peki, bu durumun içtiğiniz çayın sahteliğinden kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Çay yapraklarının şeklinden kokusuna kadar her şey ipucu veriyor. İşte çayın sahteliğini test etmenin en kolay yolu…

 

 

Herkes kendine göre iyi çay demlediğini düşünür. Fakat bazen hep aynı lezzet tutturulamaz. Bunun sebebi bazen demleme şeklinden bazen de sahte çay olmasından kaynaklanır. Çayın sahteliğini soğuk suyla test edebilirsiniz. İşte kaliteli çayı anlamanın yolları…

 

 

ÇAYIN SAHTELİĞİNİ TEST ETMEK İÇİN SU YÖNTEMİ

 

Çayın sahteliğini test etmenin en kolay yolu su testi. Bir tutam çayı soğuk suyun içine atın. Eğer sahte çay ise suyun içerisine attığınız çay sararır ve renk değiştirirse o çay boya veriyordur. İlk dakikada hemen boya vermesi o çayın kalitesiz olduğunu gösterir. Eğer suyun rengi yavaş bir şekilde 15-20 dakikada sarıya dönüyorsa bu çay kaliteli ve boyasız demektir.

 

 

ÇAYIN SAHTELİĞİNİ ANLAMANIN DİĞER YOLLARI

 

1. ÇAY YAPRAKLARININ ŞEKLİ

 

Bazı şeylerin çok düzgün olması da sahteliğe işaret. Çay yapraklarının şekli de çayın sahteliği konusunda ipucu verir. Çay yapraklarının şekli bükük, kıvrımlı ve çay parçalarının aynı büyüklükte olması gerekir. Aynı zamanda toz gibi de olmamalıdır.

 

2. ÇAYIN RENGİ

 

Çayın sahteliğini çay yapraklarının renginden de anlayabilirsiniz. Renklerinin koyu ve parlak olması önemlidir. İnternetten aldığınız çayın rengini mutlaka inceleyin. Birkaç fotoğraftan sonra aldığınız çayın rengi size bilgi verecektir. Özellikle siyah çay da bu dikkatten kaçabiliyor. Boyalı çay demlenince bulanık hâle gelir.

 

 

3. ÇAYIN KOKUSU

 

Koyu ve mis kokulu bir çay herkesin en sevdiğidir. Fakat sahte çay da bu çok da mümkün değildir. Sahte çaylarda koku vermesi için içerisine farklı bir bitki koyulabilir. Çayın kendine has bir kokusu vardır. Bu demek keskin bir koku demek değildir. Aksine gerçek çayın rahatsız etmeyen hafif bir kokusu vardır. Bayatlamış çay ise hiç kokmaz. Böyle durumlarda az çay alıp deneyin. Eğer içinize sinen ve gerçek çayı bulduğunuzu düşünüyorsanız aynı tür çaydan almaya devam edersiniz.

 

 

ÇAY NASIL DEMLENMELİ?

 

Suyun sıcaklığı çayın çözünme durumu açısından önemlidir. Uzmanlar çayın iyi demlenmesi için suyun sıcaklığının 95 santigrat derece olması gerektiğini belirtiyor. Porselen ya da bakır demlik ve kaliteli su iyi demlenmiş çayın püf noktasıdır.

What do you think?

16 Yaşındaki Genç, Salıncaktan Düşerek Hayatını Kaybetti!

Herkesi İlgilendiriyor! Sahte Çay Nasıl Anlaşılır? Türkiye Çay Demleme Şampiyonu Aytül Turan Tek Tek Anlattı. İşte Detaylar…