in

İNSANDA HARARET NEDENLERİ NELERDİR ? HARARET NASIL GEÇER ?

Sıcak basması ya da toplum arasındaki yaygın adıyla ateş basması şeklinde ifade edilen durum, belirli aralıklarla aniden yaşanan, kimi zaman 2 dakika içinde kendiliğinden kaybolan kimi zaman da daha uzun süren, en yaygın olarak yüzde meydana gelen kızarma benzeri bir durumdur.

İnsanlarda hararet, vücuttaki ısının hızla yükselmesi, vücuda aniden sıcak basması, vücuttaki sıvıların terleme yoluyla dışarı atılması ve kaybı ile vücudun fazlaca susuz kalmasından dolayı olur. Vücudumuzdaki hormonların dengesizliğinde vücut hararet yapar ve aşırı olmadığı müddetçe zarar vermez. Eğer hızla yükselen bir vücut sıcaklığınız varsa doktorunuza danışmalı ve önlemlerine bakmalısınız.

 

Vücutta hararet neden olur?

Genelde menopoz dönemine giren ve bu dönemde devam eden kadınların vücutlarındaki hormonsal dengenin bozulmasından dolayı çok olur ve normali zararsızdır ama yükseliyorsa ve sizi rahatsız eder durumdaysa bir jinekolog tarafından muayene edilmeniz gerekir.

 

İnsan yaşamındaki bazı şeylerde hararet yapıyor olabilir. Sigara kullanımı, alkol tüketimi veya stres gibi vücuda direk veya dolaylı yönden zarar veren maddeleri kullanımdan kaçarsanız muhtemelen bu sıkıntınız ortadan kalkabilir. Yalnız vücudunuzda devamlı hararet hissediyorsanız genel olarak yaşam şartlarını kontrol etmeniz gerekir.

Mesela fazla şekerli gıdalar veya yağlı gıdalar hormon dengenizi bozuyor olabilir. Çünkü böyle gıdalar vücutta yakılarak ısı açığa çıkarır ve hararete sebep olabilir. Bunun için önce yaşam şartlarınızı tekrar düzene koymaya sağlıklı beslenmeden başlamanız gerekir.

Vücuttaki hararet nasıl geçer?

Sırasıyla küçük ve sık yemek yemeğe dikkat edin küçük öğünler büyük öğünlere göre daha az ısı verip hararete sebep olmazlar.
En önemli şeylerin başında zararlı maddelerin kullanımını yasaklamanız ve uzak durmanız gerekiyor. Sigara tüketiminden uzak durun. Kahveyi az tüketin.
Alkol kesinlikle kullanmayın. Bunları yaptığınızda eğer bu maddeler sayesinde dengesizleşen bir hormon varsa kısa sürede dengelenir ve hararet sorunu kalmaz.

 

Bunların dışında da önlemler alınabilir. Genelde vücut aşırı ısındığında serin bir yere geçmemiz ve ince giyinmemiz tavsiye edilir.
Yatak odasını çok sıcak yapmayın. Bu sayede rahat bir uyku çeker ve vücudunuz normal ısısını kendi ayarlar.
Uyurken hararetiniz varsa fazla örtünmeyin ki sıcak sizi rahatsız etmesin.
Hatta gerektiğinde üzerinizden çıkarabileceğiniz tarzda elbiseleri kat kat giyebilir, hararet anında çıkarabilirsiniz.

 

Sosyal hayatınızı da tekrar gözden geçirmeli ve ona göre önlem almalısınız.
Giyiminizde pamuklu veya ipekli doğal elbiseleri tercih edin ki vücut kendini ona uyarlasın ve onun ısısına göre kendini ayarlasın.

What do you think?

Bu sinyallere dikkat! Beyin tümörünün habercisi…

4 Madde İle İç Güzellik !!