in

İsmailağa Cemaati lideri Mahmud Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı: Vefat haberini alan on binler akın etti!

İsmailağa Cemaati lideri ve Türkiye’nin önemli din âlimlerinden olan Mahmud Ustaosmanoğlu, 93 yaşında yaşamını yitirdi. Mahmud Ustaosmanoğlu’nun naaşı Fatih Camii’nden ebediyete uğurlandı. Ustaosmanoğlu’nun cenazesi için Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insan Fatih’e akın etti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da İsmailağa Cemaati lideri Mahmud Ustaosmanoğlu için Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Ustaosmanoğlu için Fatih Camisi’nde cuma namazının ardından cenaze töreni düzenlendi.

Ustaosmanoğlu’nun cenaze törenine yakınlarının yanı sıra Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de katıldı.

Fatih’te “Mahmut Ustaosmanoğlu” yoğunluğu: Binlerce kişi camiye akın etti

Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu’nun kıldırdığı cenaze namazının ardından, Mahmut Eren tezkiye konuşması yaptı.

Daha sonra bir konuşma yapan Ahmet Ustaosmanoğlu, kendilerine en çok “Efendi Hazretlerimiz, kendisinden sonra kimi yerine bırakacak?” sorusunun sorulduğunu belirtti.

Bu soruya karşı mümkün olduğu kadar cevap verdiklerini ifade eden Ustaosmanoğlu, “Ama duymayanlarınız olabilir. Bize bu görevi- vasiyetini, kardeşlerimize anlatmamızı söylemiştir. ‘Benden sonra’ tabirini kullanarak, ‘Son nefesimden sonra yerime Hasan (Kılıç) Efendi Hocamızı temsilci olarak ve cemaatin başı olarak bırakıyorum.’ Bana defalarca onu korumamı, kollamamı tembih etti. Bu hakikati söyledim. Allah hepinizden razı olsun, rızasına uygun davranmayı muvaffak kılsın.” dedi.

İsmailağa Cemaati lideri Mahmud Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı | Video

Cenaze töreninde daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mahmut Ustaosmanoğlu için dua etti.

Başkan Erdoğan, İsmailağa Cemati lideri Mahmud Efendi’nin cenaze namazı sonrası konuştu | Video

“İLİM, İRFAN VE HİKMET SAHİBİ BİR ÖNDERİ EBEDİYETE YOLCU EDİYORUZ”

Başkan Erdoğan da burada yaptığı konuşmada, bugün ilim irfan ve hikmet sahibi bir önderi, ebediyete yolcu ettiklerini söyledi.

1965- 1966 yıllarında Fatih İmam Hatip’te öğrenciyken cuma namazlarına geldiği İsmailağa Camisi’nde Mahmut Ustaosmanoğlu’nu dinlediğini ve orada kendisiyle müşerref olduğunu anlatan Başkan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Zaman zaman Yavuz Selim Camisi’nde sohbetlerinde bulunurduk. Gerçekten bir ömür, bu ümmetin manevi mimarı olarak bulunmuş Hocaefendi Hazretlerinin şarktan garba uzayan bir mücadele… Bu mücadelede de farz, sünnet… Bunlardan asla zerre kadar tavizinin olmadığını biliyoruz. Son dönemlerinde tabii gerçekten çok çile çekti ve bu çilenin ardından bugün Hakk’a uğurluyoruz. Yaş 93 ama kendisini tanıdık, bildik ve bu imanıyla da biz, sevgili Habibi’ne komşu olacağına da inanıyoruz. Rabbim cümlemizi inşallah sevgili Habibi’yle inşallah komşu kılsın. Bizleri de hep birlikte haşrucem etsin.”

Daha sonra Başkan Erdoğan, beraberindekilerle Ustaosmanoğlu’nun tabutuna omuz verdi. Ustaosmanoğlu’nun cenazesi defnedilmek üzere Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’ne götürüldü.

Cenaze törenine katılan sevenleri de Fevzipaşa Caddesi’nden, cenazenin toprağa verileceği mezarlığa doğru yürüdü.

YAZDIĞI ESERLERLE İSLAM’A HİZMET ETTİ

Mahmut Ustaosmanoğlu, yazdığı onlarca eserle İslam dinine hizmet etti. Binlerce öğrenci yetiştiren ve sevenleri tarafından Mahmut Efendi olarak isimlendirilen Ustaosmanoğlu, 2010’da Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu’nda ‘İnsanlığa Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Kiraz saplarını atmayın! Bilinmeyen 5 sağlık faydası

Öğretmeni ne diyeceğini şaşırdı! Kamerayı açık unutup, tüm sınıfın önünde kız arkadaşıyla cinsel ilişkiye girdi