in

İstanbul’da korkutan deprem

İstanbul'da korkutan deprem
İstanbul'da korkutan deprem

Büyüklüğü AFAD’a göre 5,8; Kandilli’ye göre 5,7

Vatandaşlar sokağa döküldü, Avcılar’da cami minaresi yıkıldı

İstanbul’un tamamında hissedilen şiddetli bir deprem meydana geldi. Avrupa Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 5,9; AFAD, 5,8; Kandilli Rasathanesi 5,7 olarak açıkladı.  Kandilli Rasathanesi 13.59’da depremin merkez üssünün Silivri açıkları, derinliğinin ise 12 kilometre olduğunu duyurdu. Kuzey Anadolu fayında meydana gelen deprem Sakarya ve Kocaeli’de de hissedildi.

Artçılar devam ediyor

5.8 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar devam ediyor. Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre artçı depremlerin gerçekleştiği saatler ve büyüklükleri şöyle:
14:08 – 3.1
14:11 – 3.3
14:16 – 2.7
14:19 – 3.2
14:23 – 2.1
14:26 – 4.2
14:29 – 3.0
14:31 – 3.0
14:34 – 3.2

AFAD Daire Başkanı: 4,5 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir 

AFAD Daire Başkanı, “Bugün yaklaşık 14:00’de geçen gün Silivri’de yaşadığımız Kuzey Anadolu Fayı olarak isimlendirdiğimiz fay üzerinde yine bir deprem meydana geldi. Bu 5.8 büyüklüğündeki depremin derinliği yaklaşık 7 kilometredir. Bu depremin artçıları olacaktır. Hasarlı binalar varsa kesinlikle içeri girmeyin. AFAD Başkanlığı tarafından hasarlar tespit ediliyor. Orta Marmara sırtı üzerinde bu deprem meydana geldi. Bugünkü deprem salı günü olan depremle aynı fay hattı üzerinde gerçekleşti. Şu anda kadar 4 artçı meydana geldi” diye konuştu.

İstanbul Valiliği’nden açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Marmara Denizi (Silivri açıklarında) bugün saat 13.59’da 5.8 Mw büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.
Bütün birimlerimiz depremin ilimizdeki etkilerini yakından takip etmektedir.” denildi.

GSM operatörleri çalışmadı, okullar tahliye edildi

İstanbul’un tamamında hissedilen deprem sonrası kısa süreli olarak GSM operatörleri çalışmadı. Panik yaşayan vatandaşlar Taksim Meydanı’na çıktı. Okullar tahliye edildi.

Levent plazalar bölgesinde çok sayıda ofis çalışanı mesaisini erken bitirdi. Bazı binalar güvenlik görevlilerince boşaltılarak içeri girişler güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Avcılar’da Merkez Camii’nin minaresi yıkıldı.

ISTANBUL’DA SAAT 14.59’DA  KANDILLININ VERILERINE GORE 6; AFAd’IN VERILERINE GEROI 5.8 BUYUKLUGUNDE DEPREM MEYDANA GELDI. SIDDETLI SARSINTININ ARDINDAN ISTANBULLULAR SOKAKLARA CIKTI. AVCILAR’DA BIR CAMININ MINARESI YIKILDI. (ISTANBUL-DHA)

Prof. Dr. Tüysüz: Fay hattının enerjisini azaltmak söz konusu 

İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Marmara 20 yıldır deprem beklentisi olan bir bölge. 4.7’lik bir depremin ardından artçılar sürerken bugünkü deprem meydana geldi. Bunun arkasından da şu ana kadar 4-5 tane artçı meydana geldi. Bunlardan en büyüğü de 4.3 büyüklüğünde. Bunun arkasından 5’e kadar varan artçı depremlerin olması gerekir. Bunlar kısa sürede olabileceği gibi zamana da yayılabilir. Üzerinde deprem beklentisi olan fayın ve çevresindeki fayların meydana getirdiği bir deprem. Bu açıdan da özellikle merak edilen geleceğe yönelik nasıl bir seyir izleyecek sorusunun net bir cevabı yok. O yüzden bu deprem aktivitesini izlememiz gerekiyor. Hangi fay tarafından yaratıldığına dair gözlem evlerinden yayınlanacak bilgileri beklemek lazım. Fay hattının enerjisini azaltmak söz konusu değil çünkü depremler logaritmik olarak değişirler. Yani 4.5’lik bir depremden 31 tane olursa 5,5’luk depremi, bin tane olursa da 6.5’luk bir depremi engeller. Onun enerjisini boşaltır. Dolayısıyla olan bir depremin büyük bir depremi engellemesi ya da onun olmasını engellemesi gibi bir durum söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA

TÜM ÖĞRETMENLER BU YAZIYI OKUMALI

TÜM ÖĞRETMENLER BU YAZIYI OKUMALI

Bunlara dikkat! 'Hayat kurtaran' uyarılar

Bunlara dikkat! ‘Hayat kurtaran’ uyarılar