in

Karaciğeri Gençleştiriyor! Özellikle Bu Mevsimde Bol Bol Tüketin

Karaciğeri Gençleştiriyor! Özellikle Bu Mevsimde Bol Bol Tüketin

 

Kış sebzesi denilince ilk akla gelen şey bal kabağı oluyor. Kış boyunca hem tatlı hem de ana yemeklerde kullanabileceğimiz bal kabağı, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından ise gerçek bir şifa deposu. Farklı tatlarda değerlendirebileceğiniz bal kabağı düzenli tüketildiğinde karaciğer sağlığından kolesterolü dengelemeye kadar fayda sağlıyor.

 

Diyetisyen olan Marissa Menshulam, “Tüm balkabakları teknik olarak yenilebilir, ancak seçim yaparken hangisinin hangi amaç kullanılacağını iyi seçmek gerekir” diyor. “Balkabağı doldurması için kullanılan daha büyük balkabakları daha az tatlı ve daha lifli olma eğilimindedir. Yemek pişirmek için en iyi tür, pasta balkabağı olarak da adlandırılan tatlı veya şekerli balkabağı olması gerekir. Bunlar daha küçük ve yuvarlak.” açıklamasında bulunuyor.

})(jQuery);

TEMELDE SÜPER BİR BESİN

 

Aynı zamanda oldukça düşük karbonhidratlı bir besindir USDA’ya (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) göre, bir fincan çiğ balkabağının içinde:

 

Kalori: 30

Yağ: 0.12 gr

Karbonhidratlar: 8 gr

Sodyum: 1 mg

Şeker: 3 gr

Lif: 1 gr

Protein: 1 gr bulunuyor.

Balkabağının diğer avantajları: Önerilen günlük A vitamini alımınızın yüzde 197’si ve C vitamini yüzde 17’sini ile karşılıyor.

 

Ayrıca 30 gram kavrulmuş, tuzsuz kabak çekirdeği porsiyonunda;

 

Kalori: 163

Yağ: 14 gr (2 gr doymuş yağ)

Karbonhidratlar: 4 gr

Sodyum: 12 mg

Şeker: 0.4 gr

lif: 2 gr

Protein: 8 gr

Ayrıca günlük çinko ve magnezyum ihtiyacınızın 19’unu ve bakır ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılıyor.

BALKABAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 

Etkileyici beslenme istatistikleri göz önüne alındığında, balkabağının sağlığınızı çeşitli şekillerde desteklemesi şaşırtıcı değildir. Hemen hemen her şeyin yanı sıra, sonbaharın en lezzetli süper besini olarak listelerin ilk sırasında yerini alıyor.

 

Kabak çekirdeği antrenman sonrası toparlanmayı destekler

 

Balkabağını bir salatanın üzerine koyuyor veya yoğurda karıştırıyor olsanız da kabak çekirdeği, antrenman sonrasına dahil etmek için harika bir seçim. İyi dengelenmiş bir ara öğün veya öğünün bir parçası olarak antrenmandan sonraki 45 dakika içinde tüketilmesini öneren Bannan, “Kabak çekirdeği, iyileşme için önemli olan iki besin maddesi olan çinko ve protein sağlar” diyor.

 

Karaciğerinizi korumaya yardımcı olur ve gençleştirir

 

Karaciğerin yağ, protein ve karbonhidratları parçalamak, kan dolaşımından zararlı bileşikleri uzaklaştırmak ve gerekli vitamin, besinleri depolamak dahil olmak üzere 500’den fazla işlevi vardır.

 

Bannan’a göre, meyve, sebze ve antioksidan bakımından zengin gıdalardan oluşan bir diyet, düzgün karaciğer fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. Hepsi, balkabağının C vitamini ve beta-karoten gibi birincil antioksidanları nedeniyle vücut, ikincisini hastalıklarla savaşan A vitaminine dönüştürür.

 

Balkabağı sağlıklı tansiyonu destekler

 

Hiç kanınızın damarlarınızdan fırlayabileceğini hissettiğiniz kadar strese girdiğiniz oldu mu? Bannan, balkabağının lif, potasyum ve C vitamini içerdiğini ve ayrıca doğal olarak düşük sodyum içerdiğini ve bunların hepsinin sağlıklı kan basıncını desteklediğini söylüyor.

 

Bonus: Tansiyonunuzu düşük tutmak, koroner kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltmanın harika bir yoludur.

 

Balkabağı sağlıklı kolesterolü destekler

 

Bu kabak iki tür lif içerir: çözünür ve çözünmez lif. Bannan’a göre, çözünür lif esasen bir sünger gibi davranarak zararlı LDL kolesterolü temizliyor. Araştırmalar, arter duvarlarında çok fazla “kötü” kolesterol birikmesinin kan akışını azaltabileceğini ve kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini gösteriyor.

 

Sindirim sistemini düzenler

Balkabağındaki diğer lif türü olan çözünmez lifin sağlıklı sindirimi desteklediğini ve gezileri düzenlediğini söylüyor. Ayrıca, kabak çekirdeğinde bulunan çinko başka bir sindirim güçlendirici. Çinko, sindirim süreçlerinde yer alan enzimlerin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

 

Balkabağı, sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı oluyor

 

Bannan, balkabağının yüksek lif içeriğinin bir başka özelliği: Doygunluk hissini artırır, bu da iştahı en aza indirmeye yardımcı olabilir ve daha az kalori almanızı sağlar, diyor

 

Kabak iyi bir lif kaynağı olduğu için kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir. Bu sadece enerji seviyeleri ve kilo yönetimi için bir artı değil, aynı zamanda diyabet riskini uzun vadede önlemek için de harika. Kan şekerinizi yönetmek, diyabet geliştirme şansınızı artırabilecek obezite ve karaciğer hasarı gibi durum riskinizi azaltır. açıklamasında bulunuyor.

 

Balkabağının kan şekerini dengeleme özelliklerinden yararlanmak için, yararlı etkilerini ortadan kaldırabilecek yüksek miktarda şeker ile eşleştirmekten kaçının. Arada bir dilim yemek sorun değil, ama aynı zamanda balkabağınızı çorba ve makarna gibi lezzetli yemeklerde yemeyi deneyin.

 

Balkabağı bağışıklık sistemini güçlendirir

 

Balkabağı içerdiği yüksek A ve C vitaminleri ve çinko nedeniyle bağışıklık sisteminize ciddi faydalar sağlayabilir. Antioksidanlar, bağışıklık tepkisine dahil olan hücrelerin zarar görmesini önleyerek vücutta hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bannan, “Bu besinlerde yüksek gıdaları dahil etmek bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilir” diyor.

 

Balkabağı sağlıklı bir şekilde yaşlanmanıza yardımcı olur

 

Balkabağındaki antioksidanlar, vücudunuzun soğuk algınlığıyla savaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra, vücudunuzun serbest radikallerin verdiği her türlü hasarı önlemesine de yardımcı olur. Sonuç olarak, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlardan kaçınma şansınız daha yüksek, diyor Bannan.