in

Kariyer Koçları Uyarıyor! “İşten Ayrılırken Bu 7 Hatayı Yapmayın”

İş değiştirme sürecindeyseniz bu 7 davranıştan kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Mevcut iş yerinden ayrılma planı yapıyorsanız, zorlu ve uzun bir süreç başlıyor demektir. Bu karar size ait olsa da işi bırakma sürecinde duygusal olarak zorlanabilirsiniz. Ya da sinirli bir anınızda istemediğiniz bir davranışta bulunabilirsiniz. Ne olursa olsun iş değiştirme kararı aldığınız andan itibaren bazı davranışlarınıza dikkat etmeli ve işten ayrılma sürecinizi planlamalısınız. İşte kariyer koçları ve insan kaynakları uzmanlarının görüşlerine göre işten ayrılırken kaçınmanız gereken davranışlar…

 

1. İş arkadaşlarıyla kötü ayrılmak

işten ayrılırken İş arkadaşlarınız geçmiş zamanlardaki sohbetlerinizi unutabilir. Ancak onlar üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığınızı asla unutmazlar. Yakın zamanda istifa etmeyi düşünüyorsanız iş arkadaşlarınızla aranızı bozmamaya çalışın. Nasıl olsa bir daha karşılaşmayacağız diye düşünerek yaptığınız her davranış gelecekte sizin aleyhinize olabilir. Çünkü bu insanlar da tıpkı sizin gibi gelecekte farklı pozisyonlarda ve farklı şirketlerde işe başlayabilir. Bu kişilerin ileride başvuru yaptığınız şirkette karar verici bir pozisyonda olma ihtimali de yüksek. Bu nedenle siz siz olun hiçbir iş arkadaşınızla aranızı bozmayın!

 

2. Yeni iş sözleşmesi imzalamadan insanlara işten ayrılacağınızı söylemek

 

İş arkadaşlarıyla hayata dair sohbet etmek son derece normal bir durum. Ancak söz konusu iş değişikliği olduğundan tedbirli davranmakta fayda var. İşten ayrılırken konuyla ilgili çok fazla detay vermemeye dikkat etmelisiniz. Başka bir şirketle olumlu bir iş görüşmesi yapsanız dahi son dakika bir aksilik çıkabilir ve çok istediğiniz o işi alamayabilirsiniz. Belki de mevcut iş yerinizde terfi alacaktınız ya da maaşınızda iyileştirme yapılacaktı. Eğer iş değişikliği yapacağını herkese söylerseniz bu fırsatları da kaçırabilirsiniz. Yeni işinizden emin olmadan hatta sözleşme imzalamadan, iş değişikliği yapacağınızı kimseye söylememekte fayda var.

 

3. İhbar süresinden daha fazla çalışmak

İstifa edeceğiniz zaman kanuni olarak bu durumu iki hafta öncesinden iş yerine bildirmek zorundasınız. Bu süre hem sizin hem de iş veren için gayet yeterli bir zamandır. Ancak bazı kişiler, iş değişikliği yapacağı zaman suçluluk duygusu hissetmeye başlar. Mevcut işin onlarsız yürümeyeceğini düşünerek ihbar süresini uzatma eğilimi gösterir. Eğer bu süreyi uzatmak için hiçbir ticari nedeniniz yoksa merak etmeyin iki hafta sonra siz olmasanız da işler yürümeye devam eder. Bu dönemde ihbar süresini uzatmak yeni iş fırsatını kaybetmenize neden olabilir. Yine de iki haftalık süreyi aşmaya karar verdiyseniz, patronunuzla maaş için iyi bir pazarlık yaptığınızdan emin olun!

 

4. Verimsiz çalışmak

Kısa bir süre sonra mevcut iş yerinizden ayrılacaksanız her zamanki gibi çalışmaya devam edin. Eğer az çalışırsanız, insanlar üzerinde kötü bir etki bırakabilirsiniz. Sonuç olarak bu durum kariyerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Her çalıştığınız kurum için CV’nizde en bir kişiyi referans göstermeniz gerektiğini unutmayın.

 

5. Yanlış zamanda istifa etmek

İşten ayrılırken sadece şirketinizi değil kendinizi de düşünmelisiniz. Bu konuda uzmanların verdiği ufak bir tüyo var. Siz istifa etseniz dahi çoğu şirket ücretli izin ve hayat sigortası gibi yan haklarınızı ayın sonuna kadar karşılamaya devam eder. Bu nedenle, işten ayrılmaya kararlıysanız ay sonunda değil, ayın başında istifa edin.

 

 

6. Zihni dinlendirmeden yeni bir işe başlamak

Eğer bir iş yerinden ayrılmak istiyorsanız, size sunduğu şartlardan tatmin olmuyorsunuzdur. Çok çalışıp, az maaş almak hem bedeni hem de zihni tüketebilir. İşi bıraktıktan sonra doğrudan başka bir işe başlamak, dinlenme sürecinizin olmayacağı anlamına gelir. Kariyer uzmanları yeni bir işe başlamadan önce en az bir hafta kendinize zaman ayırmanız gerektiğini söylüyor. Eğer imkanınız varsa daha yüksek performansla işe başlayabilmek için en az bir hafta kendinize zaman tanıyın.

 

7. Son iş günlerine hazırlıklı olmamak

Bazı durumlarda siz tüm sabrınız ve şevkinizle çalışmaya devam etseniz de yöneticiniz hoşunuza gitmeyen davranışlarda bulunabilir. İşi siz bıraksanız dahi kovulmuş gibi bir muamele görebilirsiniz. Bu iş hayatında beklenmedik bir durum değil. Yöneticiniz kalan son günlerinizi cehenneme çevirse bile sakin kalmaya çalışın. Unutmayın ki bu davranışa çok fazla maruz kalmadan işten ayrılacaksınız. Sinirle yaptığınız bir davranışın gelecekteki kariyerinizi etkileyebileceğini unutmayın. Yöneticinizin davranışını önemsemeyin ve yeni işinize başlayacağınız o muhteşem günü düşünmeye çalışın.

El ve Ayaklarda Uyuşma Yaşayanlar Dikkat! Hastalık Habercisi Olabilir..

Cahil İnsanların En Önemli 13 Özelliği