in

Kendini Geliştirmeyi Sevenlerin Mutlaka Okuması Gereken 7 Kitap

Okumak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Artık kitap dünyasıiçeriğe değil kapağa daha çok değer verip, gündemdeki popüler konulara göre okuyucuyu yönlendirip sadece okumayı basit eğlence unsuru haline dönüştürmeye çalışsa da, insan tecrübesi hakkında paha biçilmez bilgiler veren sınırsız ciltler de vardır. Nesillerdir, insan deneyimlerini ve mücadelelerini, duygularını ve itiraflarını boş sayfalara yazdı ve zengin kaynaklara dönüştürdü. Bu gerçeği göz önünde bulundurursak, küresel okur yazarlık oranlarının düşüş gösterdiğini belirtmek de can sıkıcı bir hal alıyor. Dünyadaki genç ve yaşlı bireyler daha az okuyor.

Yazar John Coleman’a göre, bu literatür eksikliği iş dünyasına kadar uzanıyor. Başarılı iş adamlarından birkaçının okulu bırakmasıyla anıldığını duymuşsunuzdur. Fakat bu azımsanacak bir sayıya tekabül ediyor. Yani her başarılı iş adamı veya lider okumadığı için bulundukları yerlere gelmiyorlar. Genelde liderlerin birçoğu kendilerini geliştirmek için kitaplardan yardım alıyorlar. Rakiplerine karşı savaşmak için, önlerine bir engel çıktıklarında aşmak için kitaplardan yardım alıyorlar. Lider olmak istiyorsanız kararlı, öz güvenli, çözüm odaklı ve sabırlı olmanız gerekiyor. Bunların hepsi etkili bir lider için kritik öneme sahiptir.

1. Kendime Düşünceler /Marcus Aurelius

Aurelius kendisi için yazmış olmasına rağmen hayatta kalan metin, daha iyi bir hayat yaşamak için bir yol haritasıdır. Aurelius prensiplerimizi korumak için dağılmaların üstünde nasıl yükseleceğimizi anlatır. Stoa felsefesinde kök salmış olan “Kendime Düşünceler”, duygularınızı ve yaşamınızdaki stresin ortadan kaldırılması için yapılacak eylemleri kontrol etmek için pratik tavsiyelerden oluşur.

2. İnsanın Anlam Arayışı /Victor Emil Frankl

Bu kitap, Viktor Emil Frankl’in Holokost sırasında Nazi cezaevi kampı Auschwitz’deki deneyimini anlatıyor. Tüm acılara ve ıstıraplara rağmen Frankel,  orada “acı çekmede bir anlam olmalıdır” sonucuna vardı. Yazar ayrıca yaşamın anlamının, eylemlerimizin ışığında ortaya çıkacağını belirtiyor.

3. Simyacı /Paulo Coelho

Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir “nasihatnâme”; “Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin sebebi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

4. İyi’den Mükemmel Şirkete Kalıcı Başarıya Ulaşmanın Yolları /Jim Collins

Yazar Jim Collins, 5 yıl önce bu sorularına cevap bulmak üzere araştırma ekibindeki arkadaşları ile beraber ABD kökenli 1400’ün üzerinde şirketi inceledi. İşte bu kitap, vasat bir şirketin nasıl mükemmel ve aynı zamanda kalıcı başarılar elde eden bir şirkete dönüşebileceği konusunda, evrensel boyutta uygulanabilir araştırma bulgularını içeriyor.
Kitap, ABD’de basıldığı 2001 yılından beri “İş Hayatı Kitapları” kategorisinde, en çok satanlar listesinin başından hiç düşmedi. Yazar mükemmele ulaşmanın; ünlü CEO’lar, en son teknolojik uygulamalar veya popüler değişim tekniklerini uygulamakla değil, doğru insanlarla doğru hedefe odaklanmış disiplin kültürünün hakim olduğu bir ortam yaratmakla gerçekleşebileceğini söylüyor. Bu savını da örneklerle ve gerçek şirket hikayeleriyle süslüyor. Jim Collins’e göre mükemmele ulaşma yolculuğunda değişim süreci, ilk aşamada enerji istemesine rağmen bir kez ivme kazandığında, aldığı enerjiden çok daha fazlasını geri veriyor. Bu nedenle vasatlığın içinde boğulmak yerine her organizasyon, kitabın sunduğu pratik yol haritasını takip ederek uzun dönemli mükemmelliğe ulaşabilir.

5. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı /Steven R. Covey

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, aşama aşama, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişimine ayak uydurmamızı sağlayan alşıkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor. “Liderlik konusunda son onyılın başucu kitabı bu olacak.” -Scott Degarmo (Siccess dergisinin başyazarı) “İlke merkezli liderlik, çok güçlü bir kavram, Covey’in liderlik ve insan ilişkileri vizyonu, bu kavramı günümüz iş dünyasının liderleri için elverişli bir program haline getirmiş. Mutlaka okumanızı öneririm.” -Nolan Archibald (Black & Decker Başkanı ve Yöneticisi)

6. Takım Oyunu /Seth Godin

“Takım Oyunu hepimizin okuması gereken çok özel bir kitap. Her birimize, günümüzün yeni dünyasında nasıl liderlik yapacağımızı öğretiyor.”
Eski ABD Senatörü Bill Bradley
Takım, birbirine, bir lidere ve bir fikre bağlı, küçük veya büyük herhangi bir gruptur. Milyonlarca yıldır insanlar, dinî, etnik, politik, hatta müzikal takımlara katılmışlardır. Bu bizim doğamızdır.
Bütün bu takımlara kim önderlik edecek?
Web inanılmaz şeyler yapabilir, ancak liderlik sağlayamaz. Bunu aynı sizin gibi bir şey için tutkusu olan insanlar yapabilir. Şu anda bir fark meydana getirmek isteyen herkes için gereken tüm araçlar hemen yanıbaşında hazır.
Günümüzde İnternet coğrafya, maliyet ve zamanla ilgili engelleri kaldırdı. Tüm bloglar ve sosyal network (şebeke) ağları, mevcut takımların daha da büyümelerine ve yeni takımların doğmasına olanak sağlıyor. Bu takımlar, iPhone’larını veya siyasî bir kampanyayı ya da küresel ısınmaya karşı yeni bir mücadele yöntemini benimseyen milyonlarca insandan oluşuyor.
Takım Oyunu sizi, çalışanlarınızı, müşterilerinizi, yatırımcılarınızı, inananları, hobisi olanları, okuyucuları yönetmeniz için karşınıza çıkan fırsatları düşünmeye (gerçekten düşünmeye) sevkedecek… Kolay değil, ancak muhtemelen hayal ettiğinizden daha kolay!

7. Drive /Daniel Pink

Drıve, sizi düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik eden nadir kitaplardan. Yazar, ortaya koyduğu güçlü ve bilimsel savlarla motivasyon olgusunu yeniden düşünmemizi sağlarken, bize hayatımızı değiştirmek için ihtiyaç duyacağımız araçları da sağlıyor.”

Dr. Mehmet Öz

Johnny Bunko’nun Maceraları ve Aklın Yeni Sınırları kitaplarının yazarı Daniel H. Pink, bizi gerçekte nelerin motive ettiğine dair, bildik tüm klişeleri kıran bir kitapla karşımızda. Pink, klişeleri kırmakla kalmıyor, bu yeni bilgilerle daha verimli çalışmanın, daha iyi yaşamanın yollarını da gösteriyor.
Birçoğumuz, kendimizi ve başkalarını motive etmenin en iyi yolunun para gibi harici ödüller olduğunu düşünür, ödül-ceza sisteminin etkinliğine inanırız. Daniel H. Pink, kışkırtıcı ve ikna edici yeni kitabında bunun bir yanılgı olduğunu söylüyor.

Pink, insan motivasyonu konusunda yapılmış kırk yıllık bilimsel araştırma birikimine dayanarak yazdığı bu kitabında, bilimin bildiği ile iş dünyasının yaptığı arasındaki uçuruma dikkat çekiyor ve bunun hayatımızın her boyutunu nasıl etkilediğini irdeliyor.
Drive, büyük fikirlerle dolu, düşünme ve yaşama şeklinizi değiştirecek ender kitaplardan biri.

Limonun faydaları nelerdir? Bir ay boyunca limonlu ılık su içerseniz…

İdrar tutukluğu nedir? İdrar neden yapılamaz? İdrar tutukluğuna ne iyi gelir? İşte tedavisi