in

Kulaklarınızın Pasını Silin Herkesten Daha İyi Duyacaksınız

İster kulağınız iyi duymuyor olsun ister bir çeşit kulak tıkanıklığı yaşamış olun bugün öğrenecekleriniz sayesinde çevrenizdeki birçok insandan daha iyi duymaya başlayacaksınız. Kulağınıza yüzdükten sonra su kaçarsa nasıl bir ağrı yapar aşinasınız değil mi? Veya uzun bir uçuştan sonraki birkaç saat kulak tıkanıklığı yüzünden çekilmez olabilir. Bu tıkanıklıklardan kurtulmak için neyse ki birçok yöntem var.

Bu içeriğimizde kulaklarınızı en güvenli şekilde nasıl temizleyebileceğinizi ve tıkanıklıkları nasıl açacağınızı anlatacağız.

Alkol ve sirke

Kulağınızda bakteriyel bir hastalık oluştuysa, sirke ve ispirto kullanarak hazırladığınız karışımı, bir parça pamuğa emdirin ve kulağınıza yerleştirin. Kulağınızın açıldığını hissedene kadar birkaç dakika içinde tutun.

Tuzlu su gargarası

Tıkanık kulaklarınızı açmak için, tuzlu su ile bir dakikadan az gargara yapabilirsiniz. Kulaklarınızın yanında, burun tıkanıklığınız da açılacaktır.

Zeytinyağı damlatın

Kulak kiriniz kulağınızı tıkadıysa, zeytinyağını biraz ısıtın ve damlalık kullanarak kulağınıza damlatın. 10 dakika içerisinde kulak kiriniz yumuşayacak ve kulak çubuğu ile kolayca temizleyebileceksiniz.

Ayçiçeği yağı ve su

Bu iki malzemeyi karıştırarak bir kayganlaştırıcı elde edersiniz. Hem kulaklarınızı açmak için, hem de boğazınızı yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

Serum fizyolojik solüsyonu

Serum, karbonat, tuz ve şırınga veya damlalık kullanarak kulak tıkanıklığınızı giderebilirsiniz. Karışımı ısıtın ve damlalığa veya şırıngaya çekin ve burnunuza sıkın. Bu karışım burnunuzdaki ve kulaklarınızdaki tıkanıklıkları açacaktır.

Nane yaprakları ve tuz

Bir tencerede nane yaprağı ve tuzu karıştırıp kaynatın ve buharı içinize çekin. Başınızın üzerine bir havlu kapatırsanız ve bu şekilde buharı solursanız daha çok faydasını görürsünüz.

Cadı Fındığı

Eşekkulağı, cadı fındığını beraber kaynatın ve ardından soğuyan karışımı damlalığa alın. Tıkalı kulağa uygulayın. Günde 4 kez yeterli olacaktır.

Sarımsak

Birkaç diş sarımsağı soyun ve güzelce ezin. Yağ içerisinde ısıtın ve bir beze sarıp kulağınıza yerleştirin. Bütün pisliği temizleyecek ve kalanlar da yumuşamış olacağı için kolaylıkla temizlenecektir.

Çay ağacı yağı ve buhar

Kaynamış suya birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve buharın kulağınıza ulaşmasını sağlayın. Bir iki dakika içerisinde kolaylıkla açıldığını göreceksiniz. Çay ağacı yağını ısıtıp kulağınıza damlatmak da oldukça yardımcı olur.

Kulağınızı tıkanmaktan koruyun

Eğer yüzücüyseniz veya devamlı irtifa değiştirdiğiniz yolculuklar yapıyorsanız, kulaklarınızı ispirto, beyaz sirke, oksijenli su ve zeytinyağından birini kulaklarınızın tıkanacağını düşündüğünüz bir aktivite veya yolculuk öncesinde kulaklarınıza sürün ve kulaklarınızı güzelce temizleyin. Tüm bu malzemeler suyu kulağınızdan uzak tutacaktır.

What do you think?

Bağırsak hareketlerinize dikkat! Ölümcül olabilir!

Bağırsak hareketlerinize dikkat! Ölümcül olabilir!

Karaciğerinizin Sağlıksız Olduğunu Gösteren 5 Belirti

Karaciğerinizin Sağlıksız Olduğunu Gösteren 5 Belirti