in

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası
Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası
Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Sağlık söz konusu olunca limon, en çok tavsiye edilen yiyeceklerden birisidir. Vücudumuz için çok faydalıdır ve kendinizi harika hissetmenize yardımcı olur. Pek çok restoranda su, içinde limonla birlikte servis edilir. Bazı doktorlar hastalarına sabahları bir bardak limonlu su içmelerini önerirler.

Bugünkü yazımızda limon suyunun faydalarından ve sağlığınıza yapacağı etkilerden bahsedeceğiz.

Limon nedir? Neden limon tüketmeliyiz?

Herkesin bildiği gibi limon turunçgiller ailesinin bir parçasıdır. Limon ağacının kökeni Asya’ya dayanır. Kaşifler sayesinde 17. yüzyılda Avrupa’ya ve Amerika’ya yayılmıştır. 

Neyse ki limon ağaçları yılın her mevsimi meyve verirler. Bu da onları istediğiniz zaman herhangi bir marketten satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Limonun içinde yüksek miktarda C vitamini, kompleks B vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, potasyum ve lif vardır. Bunların hepsi vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve diğer yiyecekleri daha verimli bir şekilde öğütmesine yardımcı olacaktır.

İnanması güç olsa da limonun içinde elmadan veya üzümden daha fazla potasyum vardır. Potasyum vücudumuzu düzenler ve kalp hastalıklarını önler.

Limon suyunun vücudumuz için faydaları

Limonda bol miktarda vitamin ve mineral vardır. Bu sayede vücudumuz daha güçlü ve sağlıklı bir hale gelir.

Aşağıda bu meyvenin bazı faydalarından bahsedeceğiz.

Harika bir C vitamini kaynağıdır

Turunçgiller bol miktarda C vitamini içerirler. C vitamini önemli bir antioksidandır. Vücuttaki hücreleri erken yaşlanmadan korumaya yardımcı olur.

Ayrıca C vitamini kalp ve damar hastalıklarına, grip gibi soğuk algınlığı türü hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Cildinizi iyileştirir

C vitamini ve diğer vitaminler, güneşe maruz kalınması nedeniyle oluşan kırışıklıkları ve lekeleri azaltırlar. Sitrik meyve suyu vücudun daha fazla su emmesine yardımcı olur. Bu yüzden cildinizin daha nemli olduğunu fark edeceksiniz.

Kilo vermenize yardımcı olur

Öğünlerinize kilo vermenize yardımcı olacak belli yiyecekleri ekleyebilirsiniz. Limonda bulunan antioksidanlar vücudunuzun yağları daha hızlı yakmasına yardım eder. Bu da kilonuzun düşmesine destek olacaktır.

Sindirimi iyileştirir

Pek çok kişi limon suyunu kabızlık önleyici veya kabızlık giderici olarak içer. Limon sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece vücudun bir bütün olarak daha iyi çalışmasını sağlar.

Ağız kokusunu giderir

Her yemekten sonra limon yerseniz nefesiniz taze ve hoş kokacaktır. Limon yemeklerden sonra ağzınızda kalan her tür kokuyu yok eder. Özellikle de çok baharatlı yiyecekler yedikten sonra etkilidir.

Limon seçmek

Bazen ihtiyaç duyduğunuz faydaları size sağlayabilecek sulu bir limon bulmanın ne kadar zor olabildiğini siz de fark etmişsinizdir.

Aşağıda size doğru limonu seçebilmeniz için bazı tavsiyeler vereceğiz:

  • Ağır limonları tercih edin. Limon ne kadar ağırsa içerdiği mineral ve şeker miktarı da o kadar yüksektir. Bu da kalın kabuklu limonların daha hafif oldukları (daha az su içerdikleri için) ve içlerindeki mineral ve tat miktarının daha düşük olduğu anlamına gelir.
  • Limonun yüzeyinin hafif dalgalı olup olmadığına bakın. Satın almadan önce limonun yüzeyini inceleyin. Hafif dalgalı pürüzsüz yüzeyi olan limonlar daha suludur.
  • Rengine bakın. Sarı limonlar daha tatlıdır. Yeşil limon benzeri diğer sitrik meyveler ise genellikle daha ekşidir.

Limonu nasıl tüketmeliyiz: Pratik tarifler!

Limon suyunun vücudunuz için sağlayabileceği faydalardan pek çok farklı şekilde yararlanabilirsiniz.

Limonun özellikleri neredeyse her tarifte aynı kalır. Bu da pişirme yönteminden bağımsız olarak limondaki vitaminlerin ve minerallarin aynı şekilde kaldığı anlamına gelir.

Her bir limondan elde ettiğiniz limon suyu miktarını artırmak için kesmeden önce limonları herhangi bir yüzeyin üzerinde sert bir şekilde yuvarlayın. Böylece limonların her birinden daha fazla su elde edersiniz.

  • Limonlu ılık su: Ocakta bir ya da iki bardak su kaynatın. Su ısındığında içine limon suyunu dökün ve demlenmeye bırakın. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde içebilirsiniz. Özel bir dokunuş yapmak isterseniz içine biraz zencefil rendeleyin. Böylece içeceğin içindeki antioksidan miktarı daha da artmış olacaktır.

Tazeleyici bir içeceğe ihtiyacınız varsa bu tarif sizin için ideal. İster bir limonun yarısını sıkın, ister ılık veya soğuk suyla karıştırın. Aç karnına içmeyi planlıyorsanız limon suyunu içmenin en iyi yolu budur. Vücudunuzu siz uyurken biriken bir önceki geceden kalma toksinlerden arındıracaktır. 

  • Zencefilli limon. Egzotik bir dokunuş yapmak için yemeklerinize limon ve zencefil ekleyin. Beyaz etin veya balığın üzerine limon suyu ve zencefil ekleyebilirsiniz. Böylece bu besinler daha lezzetli ve besleyici bir hale geleceklerdir.

Bugünden itibaren limon suyu içmeye başlayın!

Artık limonun vücudumuz için ne gibi faydaları olduğunu biliyorsunuz. İçmek konusunda tereddüt etmeyin. Vücudunuza iyi gelecek!

Kaynak:https://sagligabiradim.com/limon-vucudumuz-icin-5-faydasi/

Çinkonun Özellikleri ve Yararları

Çinkonun Özellikleri ve Yararları

Megaloman İnsanlar ve 7 Özellikleri

Megaloman İnsanlar ve 7 Özellikleri