in

Okuma yazma bilmeyen bir kadının, eşine yazdığı mektup

1973 yılında İtalyada yaşayan bir kadının, Almanyada göçmen olarak çalışan, kendisi gibi okuma yazma bilmeyen eşine yazdığı bir çizgi mektup. Eşiyle olan mahremiyetine dokunulmasın diye, okuma yazması olmayan çift, sadece kendilerinin anladığı çizgi dili oluşturmuşlar. Mektup un okunuşu şöyle.

Sevgili Aşkım. Sensizken kalbime ok saplanıyor gibi. Çocuklarımız ve ben kollarımızı açmış seni bekliyoruz. Hepimiz iyiyiz. En küçüğümüz biraz hasta, ama ciddi bir şeyi yok ayakta geçiyor hastalığı. Sana gönderdiğim son mektubuma cevap alamadığım için üzüldüm.

Annen bir hastalığa yakalandı ve şu an hastanede yatıyor. Ortanca çocuğumuz ile onu ziyarete gittim. Küçük tarlamıza gelince, ekilip biçilmesi için iki adam çalıştırdım. Ve onlara 150.000 liret ödedim. Kasabada seçimler yapıldı. Hiristiyan demokratik partiye oy verdim. Seçim sonucu komünistler ağır bir yenilgi aldı. Fakat seçimi kim kazanırsa kazansın bizim için değişmiyor.

Biz fakirler dün ekip biçiyorduk, yine ekip biçeceğiz. Bu sene zeytin ağaçları çok zeytin verdi. Zeytinleri toplaması için tuttuğum bir adam ve çocuğa 27000 liret ödedim. Zeytinyağı çıkarmak için de 1200 liret ödedim. Bir büyük bir de küçük küp dolacak kadar yağ elde ettim. Litresini 1300 liretten satıyorum. Kalbim senindir ve ben hep sana bağlıyım. Tıpkı Alyanslarımız gibi….

Cinlere üç harfliler deyince korunur muyuz? Metafizik uzmanından şok uyarı: Böyle gezerseniz cinler musallat olur

Orta yaşlı ve düzgün giyimli bir adam