in

Sağlıklı bir beyin için yapmanız gereken 4 egzersiz

Sağlıklı bir beyin için yapmanız gereken 4 egzersiz .. Düzenli egzersiz yapmak sadece fit bir vücut için gerekli değildir, aynı zamanda beyniniz için de iyidir, Alzheimer ve yaşlanma gibi hastalıkları önler. İşte beyin sağlığı için mükemmel kabul edilen üç 4 egzersiz.

Birçok insan için bir gazetede Sudoku veya Bulmaca çözmek önemli bir günlük ritüeldir. Başka bir şeyi yapmayı unutabilirler, ancak beyni eğitmek için mükemmel bir yöntem olarak kabul edilen bu önemli görevi asla atlamazlar. Ancak herhangi bir nedenle bu bulmacaların büyük bir hayranı değilseniz, beyninizi güçlendirmenin başka bir yolu daha var, bu nispeten daha kolay: EGZERSİZ!

Sağlıklı bir beyin için yapmanız gereken egzersizler

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre koşmak, beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu kısmı olan hipokampusta yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı oluyor. Bu egzersiz, beynin günümüzde yaygın bir sorun olan stresi yönetmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda zihnin işleyişini ve ezberleme gücünü de geliştirir.

Aerobik egzersiz, beyin sağlığını iyileştirmek için mükemmel kabul edilen başka bir egzersiz şeklidir. Haftada 150 dakika orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapmak beyninize birçok yönden fayda sağlayabilir. Araştırmalar, aerobik egzersizlerin uzamsal hafıza performansını artırdığını ve bunama, depresyon ve anksiyete gibi sağlık koşulları riskini azalttığını gösteriyor.

Beynin işleyişini iyileştirmek söz konusu olduğunda meditasyon kadar etkili bir şey yoktur. Meditasyonlar zihninizi sakinleştirmeye ve konsantrasyon seviyenizi artırmaya yardımcı olur. Stres seviyenizi yönetmenin ve hafıza gücünüzü geliştirmenin güçlü bir yoludur.

Bir araştırmaya göre, bisiklet sürmek beyne giden kan akışını arttırır, bu da yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder ve beynin işleyişini iyileştirir. Hipertansiyondan muzdarip olduğunuzda yardımcı olur, zihinsel olarak daha güçlü olmanızı sağlar ve ruh halinizi yükseltir. Ayrıca vücuttaki kortizol (stres hormonları) ve adrenalin seviyesini düzenler.

Maden suyu Alzheimer’dan koruyor

Hipertansiyon hakkında 10 yanlış inanış