in

ŞÜPHELENİP ANNEMİ TAKİP ETTİM

Babam kamyonculuk yapıyordu ve her seferinde yola giderken beni sever, akşam olmadan evde ol, annenin sözünden çıkma diye nasihat ederdi.

Annemde sürekli kadın kız kısmının akşamları dışarı çıkmasının mahsurların bahseder, telkinde bulunurdu. Her gün sabah okula giderken annemde dışarı çıkardı, babam yoktu, birkaç gündür de akşamları annem dışarı çıkıyor üstelikte cebine mesaj geldikten hemen sonra.

Annesinin telkinleriyle yaptıkları hiç mi hiç uymuyordu. Sorsa da sen derslerine bak benim işim var birazdan gelirim derdi. Yine bir akşam yemeğinden sonra annesine bir mesaj geldi. Kızına benim işim var dedi ve ben bir yere gidip geleceğim dedi. Evden çıktı.

Annesinin şu ara her akşam evden çıkıp ne yaptığını öğrenmesi gerekiyordu. Annesinin peşinden çıktı ve takip etmeye başladı.Onu bir süre uzaktan takip etti ve anne bir gecekondunun kapısını çaldı ve içeri girdi.

Ama uzaktan kapıyı kim açtı göremedi. Gecekondunun penceresinin yanına kadar geldi. Cam kenarından içerisi hafifçe görünüyordu. Kızın kalbi heyecanla atmaya başladı, annesinin kimin yanına geldiği ve içeride ne yaptığı korkusu benliğini kaplamıştı.

Usulca cama doğru kafasını uzatınca içerideki yaşlı bir kadın ve annesini gördü. Hemen eve geri döndü. Annesi de 1 saat içinde eve gelmişti. Bir anlam veremedi. Bu kadın kimdi annesinin onunla ne işi vardı. Ama soramadı bir türlü.

Babası yoldan geldiğinde annesiyle içeri odada konuşurlarken, kız diğer odada seslerini duymuş ve anne babasının konuşmalarına kulak misafiri olmuştu;

Baba “Yaşlı teyzenin durumu nasıl, her akşam gidip bakıyorsun değil mi?” Anne: “Gündüzleri gidiyordum ama oğlu vefat edeli artık iyice çöktü artık her akşam gidiyorum tüm ihtiyaçlarını giderip eve geri dönüyorum.

Çok dua ediyor. Sana hele çok dua ediyor. Allah razı olsun beyin oğlumun tek dostuymuş, vefat edince yapayalnız kaldım.Tek başıma kaldım. Artık işlerimi de zor yapıyorum iyice yaşlandım.

Kızım sen olmasan ne yapardım bilmiyorum diyor. Senin her akşam mesajla bana hatırlatmandan sonra gidiyorum yanına, haberim olsun dediğin için mesaj atmanı bekliyorum her gün. Keşke yanımıza alabilsek ama bir türlü ikna edemedim.

Evimde iyiyim, insan eti ağır olur,sabah akşam gelmen bile fazlasıyla yeter. İnsanlar öz analarına bakmıyor. Hakkınızı ödeyemem.Allah sizden razı olsun diyor.”

Anne ve babasının konuşmalarını dinleyen kız, yanlış düşüncelerinden ve şüphelerinden dolayı pişman oldu, ancak neden kendisinden sakladıklarına anlam veremedi. En güzel hayırın gizli yapılan olduğunu anlaması için zamana ihtiyacı vardı.

Ne ekersen onu biçeceğin bu dünyada zor durumda olan birine yardım etmek en iyi yatırım olsa gerek. İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

What do you think?

AĞLAYARAK OKUDUM

Keder ve öfke